Spirit XE895 – test i pierwsze wrażenia.

To że pod choinką znajdę orbitrek było tak oczywiste, jak skarpety w prezencie każdego Taty. Przez Święta udało mi się zmontować i po trenować na topowym orbitreku marki Spirit – XE895. Znany też jako Sole 95s, jest to jeden z niewielu eliptyków z prawdziwą regulacją długości kroku i wszystkimi innymi gadżetami.

Pierwsze, co sprawdziłem to czy regulacja długości nie wydaje zbędnych dźwięków, co jest nagminne we wszystkich tego typu sprzętach. Nie wydaje. Jest cicho, tak jak powinno być, część elementów ruchomych jest łożyskowana, a część na kółkach z tworzywa sztucznego, dzięki czemu cały system jest prawie bezgłośny.

 

Druga obawa jaką miałem, to czy obciążenie nie będzie za małe. Nie jest. Na dostępnych 20 poziomach regulacji, obciążenie jest bardzo równomiernie rozłożone, tak by na poziomie 1 było gładko i lekko, 10 stanowi prawdziwe wyzwanie a poziom 20 jest przeznaczony dla sportowców w dobrej formie. Forma wigilijna pozwoliła mi na treningi w średnim przedziale obciążenia, ale cieszę się, że jest też duży zapas na lepsze dni.

 

Cała reszta. Jak to w Spiricie, cała reszta jest prosta, trochę nudna, bardzo praktyczna i pancerna. Wszystkie sprawdzone rozwiązania ze starszych orbitreków Spirit i Sole sprawdzają się w modelu XE895 bardzo dobrze. Wąski rozstaw platform, genialne ruchome rączki i płaski krok sprawiają, że XE895 jest bardzo wygodny i przyjemny w użytkowaniu. Ma jeden z najwygodniejszych kroków jakie doświadczyłem. Tu warto porównać go do Sportopa E500, Cardiostronga EX90 i Sole ST600, które też mają regulację długości kroku opartą na innych patentach i w tych modelach kształt kroku jest dziwny i nie wszystkim przypadł do gustu. Sama przydatność regulacji długości kroku jest dyskusyjna. Moim zdaniem sprawdzi się w domach, gdzie użytkowników dzieli spora różnica wzrostu np. 195cm i 155cm. Jest to chyba jedyny orbitrek który zapewni wygodny krok osobom wyższym niż 195cm, natomiast przeciętniakom o wzroście 165 – 185 cm regulacja długości kroku nie przyda się za bardzo.

Warto rozważyć też, że XE895 waży 120kg i ma 213cm długości. Jednoosobowe przestawianie jest możliwe, ale wymaga pewnej krzepy i wprawy.

 

Komu polecam.

Wszystkim szukającym topowego modelu orbitreka, który ma mieć wszystko, to czego potrzebujemy „i to czego nie, ale skoro przy okazji już jest to niech będzie”. Jeśli bez zbyt długiego wybierania po prostu lubicie mieć to co najlepsze, to to jest najlepszy orbitrek jaki znam na ten moment. Dodatkowo, umili treningi wysokim i rodzinom o zróżnicowanym wzroście. Solidność i najlepsza gwarancja w Polsce sprawi, że po treningu będziecie spać spokojniej i osobiście to w całym pakiecie doceniam najbardziej.

 

Aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

Wypożycz ten orbitrek


Ciekawostki:

1. XE895 na zachodzie jest bardziej znany jako Sole E95s - topowy model orbitreka marki Sole.

2. Wersja w pełni komercyjna tego orbitreka jest dokładnie taka sama, ale wyposażona w generator prądotwórczy. Wersja domowa nie ma generatora tylko dlatego by poprawnie działał w niej bluetooth.

Bliźniaczy orbitrek Sole E95s jest identyczny, za wyjątkiem koloru ramy i konsoli sterującej wyposażonej w kieszonkę na bidon.