York R301

Jest to najbardziej popularny ergometr wioślarski w Polsce, który wyznaczył pewien poziom i standardy, tak jak York x202 uczynił w dziedzinie orbitreków. Jego konstrukcja choć jest już leciwa, to nie zestarzała się za bardzo i do dziś R301 pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych wioślarzy na rynku.

 

R301 zawdzięcza swoją sławę przede wszystkim niezawodności i wysokiemu komfortowi pracy. Poza tym, że robi wszystko to, co wioślarz robić powinien, to do tego robi to sprawnie i bezawaryjnie.

 

Konstrukcja jest delikatna i „mało spójna”. Wizualnie urządzenie bardziej przypomina oddzielne mechaniczne części połączone ze sobą do kupy, zamiast jednej, konkretnej maszyny. Niemniej jednak w użyciu wszystko działa i sprawdza się dobrze.

 

Plastikowa obudowa jest podatna na pęknięcia, należy się z nią obchodzić ostrożnie. W kilka minut wioślarza można złożyć i ustawić do pozycji pionowej, dzięki temu oszczędzając wiele miejsca.

 

Trening na tej maszynie jest przyjemny i wygodny. Ruch jest płynny i przypomina prawdziwe wiosłowanie na wodzie na tyle, na ile tylko można to osiągnąć na lądzie. Komfortem pracy nie odbiega znacznie od droższych maszyn marki Concept2. Pozycja treningowa jest bardzo wygodna. Pozwala na wykorzystanie ruchu w pełnym zakresie. Małym minusem jest konstrukcja platform na stopy, która potrafi czasami „rozjechać się” w trakcie ćwiczeń.

 

Magnetyczno – powietrzny system hamowania świetnie się sprawdza, dając możliwość zmiany obciążenia. Siła hamowania jest dozowana odpowiednio i dobrze symuluje pracę z „prawdziwą wodą”. Przy tym dźwięki wydawane przez wioślarza są mało uciążliwe, choć głośne w porównaniu do innych maszyn. Wiatrowe buczenie nie jest irytujące i szybko można się do niego przyzwyczaić. Podobnie jest z dźwiękiem pracującego łańcucha i rolek pod siedzeniem.

 

Mówi się, że „Nie ma róży bez ognia” i z pewnością R301 ma swoje niedociągnięcia. Nie zmienia to faktu, że w dziedzinie ergometrów wioślarskich właśnie ten model wyznaczył standardy dobrego treningu wiele lat temu. Te standardy są tak samo aktualne, jak aktualny jest król wioślarzy stacjonarnych w Polsce. W cenie do 2500zł nie znajdziemy lepszego ergometru wioślarskiego. Polecam wszystkim.

 

-Cezary