Insportline Mystral - opinia.

 

Mystral to pierwsza bieżnia pół-komercyjna, z którą mam do czynienia w użytku domowym. Sens posiadania takiego sprzętu w domu tylko wydaje się być oczywistym, bo owszem maszyna jest bardzo dobra, ale zajmuje też sporo miejsca, nie tak łatwo ją przestawić no i do tego jest jeszcze cena 6500zł.

 

Zalety: solidność stabilność długi, bardzo wygodny pas.

Wady: zajmuje sporo miejsca trudno się przestawia jest droga.

 

Montaż nie jest bardziej skomplikowany, niż w małych bieżniach. Jedyną różnicą jest to, że wszystkie elementy są większe i znacznie cięższe. Pomimo wagi, byłem w stanie wszystko złożyć sam, a dodam, że mam złamaną lewą rękę co znacznie utrudniło mi zadanie. Ogólne wykonanie jest dobre i w porównaniu do znanych mi bieżni domowych, Mystral jak na razie jest najlepszy. Od razu widać, że jest to sprzęt przeznaczony do intensywnego użytkowania i wszystkie jego części wyglądają bardzo solidnie, grube i obłe, by nikt przypadkiem nie zrobił sobie krzywdy nadziewając się na przykład na rączkę lub panel. Całe zewnętrzne wykończenie ma chronić przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi typu uderzenia, kopnięcia itd.

 

Wizualnie Mystral nie wyróżnia się spośród maszyn dostępnych na siłowniach, jest wzorowany na Technogym Jog Forma. W porównaniu do sprzętu domowego jest znacznie większy i nawet po złożeniu zajmuje sporo miejsca. Samo składanie też jest cięższe. Dosłownie cięższe, bo pokład waży chyba tonę i tu przydaje się mieć dwie sprawne ręce. Ja ledwo dałem radę. Przesuwanie złożonej bieżni do przodu i do tyłu jest bardzo łatwe, ale skręcanie w lewo i prawo wymaga już pewnej wprawy. Kupując taki sprzęt warto sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużo miejsca. Jeśli chodzi o wady, to to by było na tyle.

 

Powierzchnia biegowa jest ogromna i pierwszy raz w życiu, w treningu domowym na bieżni mogłem na prawdę rozprostować nogi i pozwolić sobie na szybki bieg. Długi pas daje bardzo duże poczucie bezpieczeństwa, pozwala łatwiej skupić się na treningu bez myślenia o tym, że można spaść. Twardość też jest dobrze wyważona, bo najnowsze konstrukcje mają tendencję do zbyt dużej amortyzacji i w rezultacie poczucia "pływania" na pasie biegowym. Początkujący mogą tego nie zauważyć, ale każdy biegacz od razu to wyczuje, a bieżnia Mystral jest przeznaczona dla biegaczy właśnie i pokład jest wystarczająco miękki by oszczędzać stawy, ale jednocześnie wystarczająco twardy, do dobrych treningów. Pamiętajcie, że najtwardsza bieżnia i tak jest bardziej miękka niż chodnik, asfalt czy beton i jeśli jest na niej za twardo to zakładamy bardziej miękkie buty. Po prostu.

 

Konsola. Prosta, czytelna - klasyka gatunku. Jedynym minusem jest zbyt mały przycisk Stop, który powinien być bardziej ewidentny i oczywisty w użyciu. Cała reszta jest taka, jaką lubię. Duża ilość guzików skrótów prędkości i kąta nachylenia. Całkiem realny odczyt pomiaru prędkości. Do tego głośniki, wentylator i ogromne kieszenie na np. wodę, klucze, telefon i inne drobiazgi. Przyciski zmiany prędkości oraz kąta nachylenia są także w rączkach. Zmiana prędkości, w stosunku do maszyn domowych odbywa się bardzo powoli. Pas biegowy Mystrala rozpędza się powoli i równie powoli hamuje. Zakładam, że ma to związek z rozmiarem wszystkich części ruchomych.

 

Czy Mystral jest dobrą pół-komercyjną bieżnią, nie wiem, bo nie mam odpowiedniego porównania z innymi maszynami tej klasy. Czy warto dopłacić by mieć tą bieżnię w domu? Gdybym miał większe mieszkanie to bym się nie zastanawiał, bo zawsze wolałem mieć dobry sprzęt, albo nie mieć go wcale. W czterdziestometrowym mieszkaniu mała bieżnia zajmowała sporo miejsca to puki jej nie zajeździłem. Średnia bieżnia sprawdziła się lepiej, ale zajmowała znacznie zbyt dużo przestrzeni życiowej. Mystral w małym mieszkaniu nie ma prawa bytu. Z drugiej strony, jeśli biegacie sporo, to średnie i małe bieżnie odpadają, bo nie zapewniają odpowiedniego komfortu.

 

Moje pozytywne wrażenia ze sprzętu Insportline z roku 2016 trochę straciły na mocy, bo sprzęt tej marki znacznie zdrożał, gdzie nie podążyło za tym ani podniesienie jakości ani poprawa warunków gwarancji. Aktualne można kupić lepiej za te same pieniądze lub taniej - zbliżoną jakość.

-Cezary 2017

Sprawdź aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...