Bieżnia Spirit Xt385 - recenzja długodystansowa

Spirit XT385 – hit dla biegaczy na świetnej gwarancji.

 

Wymiary i składanie - b. dobre

Obsługa - łatwa

Amortyzacja - idealna

Wykonanie - b. dobre

Trening - b. dobry

Gwarancja - najlepsza

 

Ze wszystkich bieżni testowanych w tym roku, Spiritowi XT385 poświęciłem najwięcej uwagi i używałem go zdecydowanie najbardziej intensywnie. Jest to bardzo wysokiej jakości bieżnia domowa, która bez wysiłku deklasuje wiele bieżni półkomercyjnych i większość domowych. Jak każdy wyrazisty sprzęt, XT385 to nie tylko zalety. Są też wady, które sprawiają, że nie jest to sprzęt idealny, ale jak do tej pory, najlepszy składany, z jakim miałem do czynienia.

 

Montaż Spirita jest prosty, ale czasochłonny jak na bieżnię. Zajął około godziny. Pierwsze wrażenie przy składaniu jest jednoznaczne – solidność. Wszystkie elementy są niewyrafinowane, ale bardzo praktyczne i świetnie wykonane. Spawy proste co do milimetra, łączenia pod odpowiednimi kątami. Żadnych krzywizn i niedociągnięć. Elementy plastikowe  nieźle pasują do siebie. Prawa dolna plastikowa osłona konsoli trudno wchodzi i trochę odstaje (może o 2 mm), ale funkcję ochronną spełnia bardzo dobrze. 

 

Pierwszy szok przeżyłem przy przestawianiu i składaniu do pionu. Pomimo wysokiej wagi - 117kg, bieżnia bardzo łatwo się składa, a podnosząc jej pokład do góry mam wrażenie, że nic nie waży. Składanie jest bajecznie proste. Przestawianie też jest łatwe, bieżnia jest na 4 kółkach, które gładko jadą po podłodze.

 

Przy pierwszym uruchomieniu, od razu można na bieżni ćwiczyć. Nie trzeba było nic regulować i smarować. Spirit XE385 jest wyposażony w dwuwarstwowy pas biegowy, który jest na pięcioletniej gwarancji. Pokład jest fabrycznie kryty silikonem i wstępnie nasmarowany. Też na pięcioletniej gwarancji. Mocny silnik z łatwością i bez rozgrzewki udźwignie każdego użytkownika z prędkością do 18km/h. Silnik w Polsce jest na 5 letniej gwarancji. Bieżnia pracuje gładko, płynnie i cicho, nawet przy bardzo intensywnym treningu. Jest to najcichsza bieżnia składana jaką miałem.

 

Konsola jest klasyczna, prosta w obsłudze i bardzo intuicyjna nie licząc przycisków skrótów. Skróty to cyferki, które od razu ustawiają wybrany kąt nachylenia i prędkość np. wciskamy 3 i bieżnia porusza pas z prędkością 3 km/h lub wciskamy 10 dla prędkości 10km/h. W modelu XT385 trzeba najpierw wcisnąć przycisk prędkość, później wcisnąć liczby np. 10,0 lub 9,0 lub 5,5 itd. Funkcja która zawsze i wszędzie była prosta została tu niepotrzebnie skomplikowana. Jest to jedyna wada tego urządzenia, ale jest to wada naprawdę debilna, bo stary system był dobry i sprawdzony. Producent tłumaczy to zastosowaniem w rehabilitacji, gdzie można ustawić prędkość z dużą dokładnością.

Incline działa na tej samej zasadzie i też mi się to nie podoba.

 

Cała reszta użytkowania to prawdziwa poezja.

Przyciski są duże, wygodne i dobrze reagują na dotyk. Wyświetlacz jest czytelny, podaje wszystkie witalne informacje, w tym tempo na km.

Zmiana obciążenia standardowymi przyciskami jak i przyciskami w poręczach działa dobrze. Wentylator działa nawet nieźle, a kieszenie na klamoty mamy z przegródkami tak by klucze, telefon, napoje i inne drobiazgi nam się nie obijały w trakcie biegu.

Głośniki są lepsze niż w telefonie komórkowym a jakość dźwięku jest akceptowalna. Dla fanów gadżetów jest półka pod tablet. Standardowo, bieżnia łączy się przez bluetooth z aplikacją Spirit Fit, o której napiszę więcej w oddzielnej recenzji. Bieżnią można sterować za pomocą telefonu tak, jak pilotem do telewizora, ale bluetooth potrafi się rozłączać.

 

Po kilku tygodniach użytkowania miałem same pochwały i znalazłem wiele zalet modelu XT385. Przede wszystkim, bieżnia nie wymagała żadnej uwagi, naprawy, smarowania regulacji itd. Nadal działa cicho i płynnie. Świetnie odnalazłem się na pasie biegowym, który jest bardzo szeroki i długi. Amortyzacja jest idealna! Warto to powtórzyć, że amortyzacji w bieżniach często jest za dużo i robi to użytkownikom więcej krzywdy niż daje pożytku. W Spiricie XT385 jest na tyle miękko, by było bezpiecznie dla stawów, ale na tyle sztywno, by na bieżni nie pływać. Jest to szczególnie ważne przy większych prędkościach, gdzie na źle zamortyzowanych sprzętach bieg zamienia się w spacer po bagnach, a trening w walkę o życie.

 

Zdecydowanie najmocniejszą stroną bieżni Spirit XT385 jest jej solidność i żywotność, przy minimalnej ilości zabiegów serwisowych. Bieżnię wystarczy utrzymywać w czystości i raz w miesiącu sprawdzać napięcie pasa oraz nasmarowanie i czystość pokładu biegowego. Tu warto dodać, że pas biegowy ma osłonę dolną, która zapobiega dostawaniu się brudu od spodu.

 

Ciekawostka. W bieżniach bez dolnej osłony pasa, brud pod wpływem podciśnienia jest "zasysany" do wnętrza bieżni, w trakcie ćwiczeń. Takie bieżnie nie tylko trzeba częściej czyścić, ale także należy dokładnie, regularnie odkurzać podłogę pod i dookoła bieżni.

 

Komputer pokładowy informuje użytkownika o smarowaniu blatu co 90 godzin użytkowania. Wg producenta, żywotność pokładu to 32 000 km! Gwarancja domowa 3 lata. Rama, pas biegowy, pokład, silnik są dodatkowo na pięcioletniej gwarancji! Aktualnie jest to najlepsza gwarancja na bieżnię na świecie, żadna firma nie daje takiej gwarancji na swój sprzęt.

 

Cena standardowa to 8500zł, ale w aktualnej promocji można ją mieć za 6000zł i za taką kwotę jeszcze nie widziałem równie dobrze wykonanej bieżni. Tak solidnej, zrobionej z taką dbałością o detale. Natomiast najbardziej przemawia do mnie długowieczność i gwarancja. To rekompensuje mi wady tego urządzenia – przyciski skrótów i słabą aplikację Spirit Fit. Muszę to podkreślić jeszcze raz. Spirit daje najlepsza gwarancję na sprzęt na Świecie!! Często jest to dożywotnia gwarancja na większość podzespołów i nawet gdyby części zabrakło w którymś z polskich serwisów, to europejska siedziba Spirita jest w Niemczech a Niemcy mają wszystko.

Polecam wszystkim do regularnych intensywnych treningów biegowych, chodzonych i innych. Wszystkim, którzy chcą kupić raz a dobrze i nie martwić się naprawami.

 

Czy nadaje się na siłownię? Jest to sprzęt do użytku domowego, po kilkadziesiąt godzin w tygodniu, ale nie jest to maszyna na siłownię i nie ma pełnej gwarancji komercyjnej, tylko lekką komercyjną. Do klubu zdecydowanie lepszym wyborem jest nieskładany model XT685, który jest tylko 5-10% droższy.

 

Zalety

-bardzo solidna

-wygodna

-łatwa w obsłudze

-składana

-rewelacyjna gwarancja

 

Wady

-słabe przyciski skrótów

-słaba aplikacja SpirtFit

 

Sprawdź aktualne ceny

Wypożycz ten sprzęt

Alternatywny sprzęt

-Cezary

Wrzesień 2017

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...

Uaktualnienie 2019r

Po sprzedaży 100+ szt. od Września 2017r. Do Maja 2019 nie zanotowałem usterek seryjnych, większych problemów, ani jednej usterki silnika. Podtrzymuję zdanie, że jest to jedna z najlepszych bieżni, jakie znam.