Znani producenci

Firmy, które w Polsce funkcjonują pod nazwą producentów sprzętu fitness, są tak na prawdę dystrybutorami, którzy w rzeczywistości kupują gotowy sprzęt z różnych fabryk i sprzedają pod swoją marką. Tak na prawdę w Europie nie produkuje się sprzętu fitness do użytku domowego. Wszystko jest z Azji ze znanych megafabryk.

 

Najwięcej orbitreków na świecie wytwarza konglomerat Icon Fitness. 9 fabryk, 2500 pracowników na 5 kontynentach. Noric Track, Pro Form, Weslo, Reebok, Yowza etc. Jest to największa firma produkująca orbitreki na świecie i jest w Polsce mało popularna głównie dlatego, że Polska jest za małym krajem, by się nami interesować. Głównym rynkiem zbytu jest USA i tam produkty Icon są bardzo popularne, ale zbierają mieszane recenzje. Ponoć jakość i gwarancja jest średnia a obsługa klienta pozostawia sporo do życzenia. Z drugiej strony maszyny Nordic Track są bardzo wygodne, dostosowane do potrzeb klientów i tanie. Kiedy w Polsce królowała Nokia 3310 w orbitrekach NT już była półeczka pod tablet i wejście na iPhona. Icon niespiesznie wkracza do Europy z produktami marki Noric Track, ProForm i Domyos produkując też dla sieci Decathlon.

 

Numer 2 to Dyaco inc. (chyba). Kolejny konglomerat megafabryk, głównie w Azji, znany z faktu, że produkuje dla marek własnych oraz obcych. Marki własne to Xterra, Spirit i Sole. Jest też podwykonawcą marek Taurus, Adidas, Finnlo, Evocardio, UNO i kilku innych. W USA jest to druga największa firma sprzedająca orbitreki i bieżnie, gdzie bieżnie Sole mają renomę najlepszych na rynku. Produkty Dyaco należą do typu dobrych, ale drogich. Gwarancja na wiele maszyn jest ponadprzeciętna np. dożywotnia na ramę, hamulec, silnik i większość podzespołów. Z własnego doświadczenia - nigdy nie musiałem naprawiać silnika w sprzęcie marki  Spirit, dlatego to moja ulubiona marka.

Warto wspomnieć też o maszynach medycznych, które które z logo Spirita trafiają do gabinetów rehabilitacyjnych na całym świecie. Ci sami inżynierowie, projektujący sprzęt medyczny odpowiadają za sprzęt fitness.

https://www.youtube.com/watch?v=hL8kLoeh3vY&t=1s

 

JHT a dokładnie Johnson Health Tech. Trzeci największy producent, którego w wolnej chwili opiszę dokładniej. Całkiem nieźle znany z dobrej jakości sprzętu w niezłych cenach. Marki Horizon Fitness, Matrix i Vision.

 

Reszta to pomniejsze fabryki, jak np. TP Sports, Global Pivot, Oma, Gymbo, które produkują dla małych firm, lepiej znanych w Europie takich jak Kettler, York, Zipro, Insportline, Hammer, HMS, Hertz i połowy wymienionej poniżej. Owszem, najwięksi sprzedawcy orbitreków w Polsce - York i Kettler to małe punkty na Światowej mapie fitnessu. Do nas wszystko dociera z dużym opóźnieniem i w mikroskali, a "duży biznes" nie interesuje się takimi krajami jak Poska. Największym rynkiem zbytu na Świecie pozostaje USA, którego rynek jest większy o 50% od całej Europy. Dalej są Chiny, Indie, Rosja itd. Polski rynek, dla dużych graczy ma marginalne znaczenie. Dlatego w u nas popularne są małe firmy, często lokalne, znane tylko na polskim rynku, o których nikt na zachodzie nie słyszał. Zaletą małych firm lokalnych są często niskie ceny i większa elastyczność w stosunku do klientów. Wadą takich firm jest krótkowzroczność, brak konsekwencji i planowania, co często skutkuje brakiem części zamiennych do urządzeń, kiepskim serwisem, częstym wycofywaniem produktów z rynku oraz brak uczciwości w opisach technicznych sprzętu. Nagminne jest oszukiwanie na podzespołach mechanicznych, zawyżanie wag kół zamachowych i mocy silników w bieżniach itd.

 

Trochę przerażający jest fakt, że w Europie nic się nie produkuje, nie ma czegoś takiego jak fabryka orbitreków domowych. Nawet najbardziej "niemieckie" sprzęty są na chińskich podzespołach, więc jak ktoś mówi że jakiś orbitrek to nie jest chińszczyzna, to możecie się zaśmiać, bo wszystko to chińszczyzna. Produkcja w Europie jest droga, co widać lepiej po maszynach komercyjnych produkowanych w EU np. Precor (drogi) i Technogym (cholernie drogi). I ta produkcja też powoli przenosi się do Azji, robiąc poważną konkurencję europejskim producentom np. Matrix lub Spirit które uznawane są za bardo dobre i znacznie tańsze od Technogyma i Precora.

Firmy które polecam.

W związku z powyższym, najbardziej polecam firmy doświadczone i sprawdzone: Kettler, Spirit, Sole, York, Xterra, HMS. Z tymi firmami mam najwięcej doświadczeń i są to doświadczenia pozytywne. Do tego zestawienia dołączam też moją markę własną RIG, na którą próbuję przekładać etykę pracy z bloga Orbitrekguru.com.

 

Poniżej jest lista znanych w Polsce dystrybutorów. Część z nich już nie ma w swojej ofercie orbitreków. Klienci, którzy kupili feralny sprzęt, który nie jest już osiągalny zostali odcięci od dostępu do części zamiennych i w wypadku awarii ich sprzęt idzie na złom. Kupując okazyjnie, warto mieć na względzie ewentualne naprawy.


Najbardziej znane marki orbitreków na polskim rynku to:

Axerfit

Axer jest mi znany dzięki orbitrekom Viper i Cyber. Dwa bardzo udane modele eliptyków, które dawno temu zdobyły moje uznanie.

Więcej...


Body Sculpture

Body Sculpture będąc częścią Solex Industries, specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i marketingu produktów fitness. Polski dystrybutor - Bacha Sport.

Więcej...


Cardiostrong

Podobnie jak Taurus, marka własna sieci sklepów T-Fitness, znanych w Polsce jak o FitShop

Więcej...


Domyos

Marka własna sieci sklepów Decathlon. Na rok 2019 Decathlon ma kilka modeli sprzętu fitness, w dobrych cenach. Topowe modele orbitreków i bieżni są niezłej jakości.

Więcej...


Energetic Body. Nowa marka na polskim rynku, której właścicielem jest Victoria Sport, kiedyś dystrybutor orbitreków marki Thorn. Aktualnie Thorn nie ma w ofercie orbitreków.


Halley Fitness.

Mało znana marka w Polsce, oryginalnie z Hiszpanii. Dystrybutorem w Polsce jest firma Meteor.

Więcej...


Hammer i Finnlo

Dystrybutorem na teren polski jest "LORD4SPORT" Ireneusz Budzyn ul. Tarnogórska 1, 44-100 Gliwice

Więcej...


Hop Sport

Importer konfekcji sportowej pochodzącej ze wschodu. Orbitreki średniej klasy w średnich cenach.

Więcej...


Horizon Fitness

Marka dobrze ugruntowana na światowym rynku. Producent sprzętu fitness ze średniej i górnej półki. W Polsce znany z drogich orbitreków do użytku domowego, a na świecie także komercyjnego.

Więcej...


Kettler

Najbardziej znany producent orbitreków na polskim rynku. Ich sprzęt charakteryzuje się dobrą jakością, płynnością ruchu i sporym komfortem pracy. Orbitreki Kettlera słyną z dużego koła zamachowego.

Więcej...


Life Fitness

Kolejny gigant komercyjnego fitnessu. Ich maszyny znane są z fitness clubów na całym świecie. Korzenie - USA

Więcej...


Magnum Fitness

Mało znana marka, powoli wchodząca na polski rynek. Właścicielem jest Firma Meteor znana hurtownia sportowa.

Więcej...


Nordic Track

Kiedyś dystrybutorem była sieć Decathlon, aktualnie jest to Bacha Sport.

Więcej...


Precor

Gigant w świecie orbitreków komercyjnych i fitnessu ogólnie. Firma Precor ma najwięcej zarejestrowanych patentów związanych z crosstrainerami, ich maszyny są uznawane za najlepsze na świecie. Pochodzenie - Finlandia, konglomerat Amer Sports.

Więcej...


Reebok

Nowość na rynku orbitreków. Przedstawicielem na Polskę jest Bacha Sport.


Rig

Marka własna sklepu Axxo, który należy do mnie, więc to moja marka. Stawiam na solidność, dobrą gwarancję i niskie ceny. Oszczędzam na dodatkach, nowych technologiach i wszelkich gadżetach elektronicznych.


Spirit

Fitnesowy gigant z konglomeratu Dyaco. Maszyny domowe oraz komercyjne, w nudnych kolorach ale na pancernych podzespołach. Gwarancja domowa Spirita jest jedną z najlepszych na świecie. W wielu krajach Spirit daje dożywotnią gwarancję!

Na bazie maszyn fitness, Spirtit Medical produkuje maszyny medyczne służące do głównie do rehabilitacji.


Sole

Fitnesowy gigant z konglomeratu Dyaco. Maszyny tylko wysokiej klasy i drogie, ale znane z bezawaryjności i wysokiej kultury pracy.


Spokey

Zacznę od ciekawostki: wymawia się spokej, nie społkej, nie społki ani spuki. Spokej, jak hokej, tylko przez "s" na początku ;)

Firma ta produkuje dla sklepów sieci Go-Sport. Ich orbitreki to tani sprzęt klasy średniej i niższej.

Więcej...


Sportop

Mało znana marka fitness, produkująca orbitreki, rowerki i bieżnie. Maszyny Sportopa są całkiem solidne, ale firma oszczędza na serwisie i dziale obsługi klienta.

Więcej...


Romet

Polska nazwa dla maszyn sprowadzanych z Azji. Na rok 2019 Romet chyba odpuścił sobie sprzęt fitness, bo ich sprzęt jest niedostępny.

Więcej...


Taurus

Właścicielem marki Cardiostrong i Taurus jest sieć sklepów Sport Teidje

 

Więcej...

 


Technogym

Włoski potentat komercyjnego fitnessu. Technogym produkuje jedne z droższych oraz ciekawszych wizualnie maszyn, przoduje też w nowinkach technologicznych i absolutnie kosi konkurencję pod kątem wyglądu sprzętu. Włoski design Technogyma jest od lat najładniejszy na świecie.

Więcej...


Thorn

Kiedyś znany z udanych modeli orbitreków TH704 i TH806. Z bólem serca ze złomowałem kilkanaście sztuk sprzętu Thorna z powodu braku części zamiennych. Na rok 2019 Thorn nie ma w ofercie orbitreków ani bieżni.

Więcej...


U.N.O. Fitness

Marka obecna na polskim rynku od 2014r. Bardziej znana na zachodzie Europy z dobrej jakości urządzeń w przystępnych cenach. Na rok 2019 UNO nie ma oficjalnej dystrybucji.

Więcej...


Vision Fitness

Podobinie jak Horizon Fitness, Vision to marka bardziej znana na zachodzie. Producent sprzętu fitness z górnej półki, bardziej znany z urządzeń do użytku komercyjnego.

Więcej...


Xterra

Fitnesowy gigant z konglomeratu Dyaco. Jest to co prawda najtańsza marka Dyaco, ale na wielu wspólnych podzespołach ze Spiritem i Sole. Dobra jakość za rozsądną cenę.

http://xterra.dyaco.com


York Fitness

Jedna z najbardziej rozpoznawanych marek sprzętu fitness w Polsce. Sprowadzają całkiem niezłej jakości urządzenia, mają dobrą obsługę klienta i niektóre ich stare sprzęty były niedoścignionym wzorcem. Na rok 2019 średni sprzęt w średnich cenach.

Więcej...