Znani producenci

Firmy, które w Polsce funkcjonują pod nazwą producentów sprzętu fitness, są tak na prawdę globalnymi dystrybutorami, którzy w rzeczywistości kupują gotowy sprzęt z różnych fabryk i sprzedają pod swoją marką. Tak na prawdę nie ma czegoś takiego jak fabryka marki Axer, York czy nawet Kettler, bo wszystkie sprzęty tych marek powstają w jednym miejscu i ze wszystkich znanych megafabryk fitness, ta o której właśnie piszę jest jedną z mniejszych i jeszcze do niej wrócimy.

 

Najwięcej orbitreków na świecie wytwarza konglomerat Icon Fitness. 9 fabryk, 2500 pracowników na 5 kontynentach. Noric Track, Pro Form, Weslo, Reebok, Yowza etc. Jest to największa firma produkująca orbitreki na świecie i jest w Polsce mało popularna głównie dlatego, że Polska jest za małym krajem, by się nim interesować. Głównym rynkiem zbytu jest USA i tam produkty Icon są bardzo popularne, ale zbierają mieszane recenzje. Ponoć jakość jest niska, gwarancja na większość to tylko 90 dni a obsługa klienta jest bardzo kiepska. Z drugiej strony maszyny Nordic Track są bardzo wygodne i dostosowane do potrzeb klientów. Kiedy w Polsce królowała Nokia 3310 w orbitrekach NT już była półeczka pod tablet i wejście na iPhona. Icon niespiesznie wkracza do Europy z produktami marki Noric Track i Reebok, które znamy z sieci sklepów Decathlon.

 

Numer 2 to Dyaco inc. (chyba). Kolejny konglomerat megafabryk, głównie w Azji, znany z faktu, że produkuje dla marek własnych oraz obcych. Marki własne to Xterra, Spirit i Sole. Jest też podwykonawcą marek Taurus, Adidas, Finnlo, Energetic, Evocardio, UNO Fitness i kilku innych. W USA jest to druga największa firma sprzedająca orbitreki i bieżnie, gdzie bieżnie Sole mają renomę najlepszych na rynku. Produkty Dyaco należą do typu dobrych, ale drogich. Gwarancja na wiele maszyn jest ponadprzeciętna np. dożywotnia na ramę, dożywotnia na hamulec i 5 lat na resztę podzespołów - w orbitrekach Sole i Spirit. Z własnego doświadczenia - nigdy nie musiałem naprawiać silniczka w orbitreku marki Sole, Spirit czy Xterra, dlatego są to moje ulubione marki fitness.

Warto wspomnieć też o maszynach medycznych, które które z logo Spirita trafiają do gabinetów rehabilitacyjnych na całym świecie. Podobnie jak Icon, Dyaco powoli wchodzi do Europy.

https://www.youtube.com/watch?v=hL8kLoeh3vY&t=1s

 

JHT a dokładnie Johnson Health Tech. Trzeci największy producent maszyn fitness na Świecie, którego w wolnej chwili opiszę dokładniej. Całkiem nieźle znany z dobrej jakości sprzętu w niezłych cenach. Marki Horizon Fitness, Matrix i Vision.

Reszta to pomniejsze fabryki, jak np. TP Sports, które produkują dla małych firm, lepiej znanych w Europie takich jak Kettler, York, Zipro, Insportline, Hammer, HMS i połowy wymienionej poniżej. Owszem, najwięksi sprzedawcy orbitreków w Polsce - York i Kettler to małe punkciki na Światowej mapie fitnessu. Do nas wszystko dociera z dużym opóźnieniem i w mikroskali, a "duży biznes" nie interesuje się takimi krajami jak Poska, bo największym rynkiem zbytu na Świecie pozostaje USA, które jest 50% od całej Europy.

 

Trochę przerażający jest fakt, że w Europie nic się nie produkuje, nie ma czegoś takiego jak fabryka orbitreków domowych. Nawet najbardziej niemieckie Kettlery są na chińskich podzespołach, więc jak ktoś mówi że jakiś orbitrek to nie jest chińszczyzna, to możecie się zaśmiać, bo wszystko to chińszczyzna. Produkcja w Europie jest droga, co widać po maszynach komercyjnych produkowanych w EU np. Precor (drogi) i Technogym (cholernie drogi).


Najbardziej znane marki orbitreków na polskim rynku to:

Axerfit

Axer jest mi znany dzięki orbitrekom Viper i Cyber. Dwa bardzo udane modele eliptyków, które dawno temu zdobyły moje uznanie.

Więcej...


Body Sculpture

Body Sculpture będąc częścią Solex Industries, specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i marketingu produktów fitness. Polski dystrybutor - Bacha Sport.

Więcej...


Cardiostrong

Podobnie jak Taurus, marka własna sieci sklepów T-Fitness, znanych w Polsce jak o FitShop

Więcej...


Domyos

Marka własna sieci sklepów Decathlon. Tanie eliptyki średniej jakości. Testowałem na poważnie tylko jeden model VE200, który okazał się bardzo słabym urządzeniem.

Więcej...


Energetic Body. Nowa marka na polskim rynku, znana z przyzwoitych maszyn w rozsądnych cenach.


Halley Fitness.

Mało znana marka w Polsce, oryginalnie z Hiszpanii. Dystrybutorem w Polsce jest firma Meteor.

Więcej...


Hammer i Finnlo

Firmy mało popularne na polskim rynku, z niemieckimi korzeniami, obecnie produkowane w Azji.

Więcej...


Hop Sport

Importer konfekcji sportowej pochodzącej ze wschodu. Orbitreki średniej klasy w średnich cenach.

Więcej...


Horizon Fitness

Marka dobrze ugruntowana na światowym rynku. Producent sprzętu fitness ze średniej i górnej półki. W Polsce znany z drogich orbitreków do użytku domowego, a na świecie także komercyjnego.

Więcej...


Kettler

Drugi, najbardziej znany producent orbitreków na polskim rynku. Ich sprzęt charakteryzuje się dobrą jakością, płynnością ruchu i sporym komfortem pracy. Orbitreki Kettlera słyną z dużego koła zamachowego.

Więcej...


Life Fitness

Kolejny gigant komercyjnego fitnessu. Ich maszyny znane są z fitness clubów na całym świecie. Korzenie - USA

Więcej...


Magnum Fitness

Mało znana marka, powoli wchodząca na polski rynek. Właścicielem jest Firma Meteor znana hurtownia sportowa.

Więcej...


Nordic Track

NT istnieje w Polsce tylko dzięki sieci sklepów Decathlon i nie ma własnej oficjalnej siedziby... a szkoda, bo NT oferuje naprawdę wygodny sprzęt w bardzo niskich cenach. Jakość niestety nie rozpieszcza.

Więcej...


Precor

Gigant w świecie orbitreków komercyjnych i fitnessu ogólnie. Firma Precor ma najwięcej zarejestrowanych patentów związanych z crosstrainerami, ich maszyny są uznawane za najlepsze na świecie. Pochodzenie - Finlandia, konglomerat Amer Sports.

Więcej...


Reebok

Nowość na rynku orbitreków. Przedstawicielem na Polskę jest Bacha Sport.


Rig

Marka własna sklepu Axxo, który należy do mnie, więc to moja marka. Stawiam na solidność, dobrą gwarancję i niskie ceny. Oszczędzam na dodatkach, nowych technologiach i wszelkich gadżetach elektronicznych.


Spirit

Fitnesowy gigant z konglomeratu Dyaco. Maszyny domowe oraz komercyjne, w nudnych kolorach ale z pancernych podzespołów. Gwarancja domowa Spirita jest jedną z najlepszych na świecie. W wielu krajach Spirit daje dożywotnią gwarancję na podzespoły!

Na bazie maszyn fitness, Spirtit Medical produkuje maszyny medyczne służące do głównie do rehabilitacji.


Sole

Fitnesowy gigant z konglomeratu Dyaco. Maszyny tylko wysokiej klasy i drogie, ale znane z bezawaryjności i wysokiej kultury pracy.


Spokey

Zacznę od ciekaostki: wymawia się spokej, nie społkej, nie społki ani spuki. Spokej, jak hokej, tylko przez "s" na początku ;)

Firma ta produkuje dla sklepów sieci Go-Sport. Ich orbitreki to tani sprzęt klasy średniej i niższej.

Więcej...


Sportop

Mało znana marka fitness, produkująca orbitreki, rowerki i bieżnie. Maszyny Sportopa są całkiem solidne, ale firma oszczędza na serwisie i dziale obsługi klienta.

Więcej...


Romet

Polska nazwa dla maszyn sprowadzanych z Azji. Na dzień dzisiejszy sprzęt niskiej jakości za małe pieniądze. Z niecierpliwością czekamy na orbitreki wyższej klasy.

Więcej...


Taurus

Właścicielem marki Cardiostrong i Taurus jest sieć sklepów Sport Teidje

 

Więcej...

 


Technogym

Włoski potentat fitness, jakością nie ustępujący amerykańskim maszynom. Technogym produkuje jedne z droższych oraz ciekawszych wizualnie maszyn.

Więcej...


Thorn

W Polsce jest to firma znana z dobrego orbitreka TH PO-06. Ponad to importer wszelkiej maści sprzętu fitness od łyżworolek po bieżnie.

Więcej...


U.N.O. Fitness

Marka obecna na polskim rynku od 2014r. znana głównie z wysokiej jakości sportowych maszyn komercyjnych i pół komercyjnych. Bardziej znana na zachodzie Europy z dobrej jakości urządzeń w przystępnych cenach.

Więcej...


Vision Fitness

Podobinie jak Horizon Fitness, Vision to marka bardziej znana na zachodzie. Producent sprzętu fitness z górnej półki, bardziej znany z urządzeń do użytku komercyjnego.

Więcej...


Xterra

Fitnesowy gigant z konglomeratu Dyaco. Jest to co prawda najtańsza marka Dyaco, ale na wielu wspólnych podzespołach ze Spiritem i Sole. Dobra jakość za rozsądną cenę.

http://xterra.dyaco.com


York Fitness

W skrócie – najbardziej rozpoznawana marka sprzętu fitness w Polsce. Sprowadzają całkiem niezłej jakości urządzenia, mają dobrą obsługę klienta i niektóre ich sprzęty są niedoścignionym wzorcem. 

Więcej...