Spirit XE895 – jeden orbitrek który zadowoli wszystkich... których stać.

  • Moja ocena 5/5

  • Komfort treningu - idealny

  • Właściwości użytkowe - b. dobre

  • Jakość wykonania - b. dobra

  • Niezawodność - b. wysoka

  • Gwarancja i Serwis - b. dobry

  • Wygląd - b. dobry

  • Wyposażenie - b. dobre

  • Cena - dobra

  • Q ok 5 cm

Cena w dniu testu 7000zł (Grudzień 2017r.). To że pod choinką znajdę orbitrek było tak oczywiste, jak skarpety w prezencie każdego Taty. Przez Święta udało mi się zmontować i po trenować na topowym orbitreku marki Spirit – XE895. Po dłuższym użytkowaniu Spirit dał się poznać z dobrej strony, jest praktyczny i niezawodny. Jedyne pytanie jakie warto sobie zadać, to czy potrzebujemy tego wszystkiego w domu? Znany też jako Sole 95s, jest to jeden z niewielu eliptyków z prawdziwą regulacją długości kroku i wszystkimi innymi gadżetami.

 

Montaż jest długi i czasochłonny. Wszystkie klucze są w zestawie, a śruby są dobrze oznaczone. Topowy orbitrek Spirita ma sporo dodatków, które wymagają przykręcenia i złożenie go zajęło mi ponad półtorej godziny. Wszystkie elementy są najwyższej jakości, wykonane starannie, równo, w sposób praktyczny i skrupulatny. Solidność nadal jest na pierwszym miejscu, mamy do czynienia z typową dla Spirita pancerną konstrukcją, która w użyciu domowym ma być nieśmiertelna. Cała konstrukcja jest żywcem wzięta z komercyjnej wersji tego orbitreka, przeznaczonej do użycia w klubach fitness. Jedyną różnicą jest tu zasilanie na kabel, które pozwala na zastosowanie łączności bluetooth, która jest niedostępna w modelu profesjonalnym, wyposażonym w generator prądotwórczy. Spawy są równe, malowanie proszkowe dokładne, elementy plastikowe dobrze do siebie pasują.

 

Po zmontowaniu orbitrek stoi prosto, jest bardzo stabilny, ma 6 nóżek z możliwością poziomowania. Optycznie jest to duży sprzęt, mocno zabudowany, raczej do domowej siłowni niż do małego mieszkania. Wizualnie, cieszy oko, nawet może się podobać jeśli docenia się jakość wykonania.

 

Konsola ma regulację kąta nachylenia, jest rozbudowaną wersją innych konsol orbitreków Spirit. Posiada wszystkie możliwe bajery typu: kieszeń, półka, głośniki, profil aktywacji mięśni, profil pulsu, programy treningowe, bluetooth itd. Sprzęt łączy się z telefonem i iPadem, przez aplikację Spirit Fit. Innymi słowy, raj dla gadżeciarzy. Dla mnie najważniejsze jest to, że wszelkie wodotryski nie narzucają się i orbitrek można też po prostu włączyć i jechać, bez zbędnych komplikacji. Wyświetlacz jest czytelny, podaje wszystkie niezbędne informacje, włącznie z czasem, spalonymi kaloriami, obrotami itd.

 

Pierwsze, co sprawdziłem w treningu, to czy regulacja długości nie wydaje zbędnych dźwięków, co jest nagminne we wszystkich tego typu sprzętach. Nie wydaje. Jest cicho, tak jak powinno być, część elementów ruchomych jest łożyskowana, a część na kółkach z tworzywa sztucznego, dzięki czemu cały system jest cichy.

 

Druga obawa jaką miałem, to czy obciążenie nie będzie za małe. Nie jest. Na dostępnych 20 poziomach regulacji, obciążenie jest bardzo równomiernie rozłożone, tak by na poziomie 1 było gładko i lekko, 10 stanowi prawdziwe wyzwanie a poziom 20 jest przeznaczony dla sportowców w dobrej formie.

 

Regulacja długości kroku do 46 do 61cm.

Dużo osób kupuje model XE895 właśnie ze względu na regulację. Ten orbitrek jest wygodny zarówno dla użytkowników o wzroście 140 jak i 200cm. I przy tym nie traci nic ze swoich właściwości użytkowych, wygody ani bezpieczeństwa stawów. Wręcz przeciwnie, jest bardzo wygodny, ruch na nim jest perfekcyjny, eliptyczny, w miarę płaski, z wąskim rozstawem platform. Platformy są duże i więksi użytkownicy mogą stanąć na nich szerzej lub wąsko. Jeśli miał bym wybrać jeden orbitrek dla absolutnie wszystkich, to to był by ten jeden model. Jeden by pogodzić wszystkich. Jego ruchome rączki są w odpowiednim miejscu zarówno dla wysokich jak i niskich, wysportowanych jak i sflaczałych, starych i młodych. Trening jest na najwyższym możliwym poziomie. Ruch jest płynny, komfort pracy bardzo wygodny. Zmiana obciążenia jest wzorowa.

 

Cała reszta. Jak to w Spiricie, cała reszta jest prosta, bardzo praktyczna i pancerna. Wszystkie sprawdzone rozwiązania ze starszych orbitreków Spirit i Sole sprawdzają się w modelu XE895 bardzo dobrze. Tu warto porównać go do Sportopa E500, Cardiostronga EX90 i Sole ST600, które też mają regulację długości kroku opartą na innych patentach i w tych modelach kształt kroku jest dziwny i nie wszystkim przypadł do gustu.

 

Gwarancja i serwis - 3 lata gwarancji z dojazdem i dodatkowe 2 lata na części, z dobrą dostępnością części zamiennych. Niezmiennie, najlepsza gwarancja na orbitrek w Polsce.

 

Cena - 7000zł.

Nie jest tanio, ale i tak jest to najniższa cena na Świecie. Wynika to z faktu, że Spirit w Polsce jeszcze nie wyłącznego dystrybutora i nie podlega cennikom narzuconym przez centralę Spirit w Niemczech. Oficjalna kwota wg. cennika to 12 000zł. Polski konsument, który jest mocno olewany przez zachód w kwestii maszyn Spirit ma powody do zadowolenia, bo ma to samo do reszta Świata, ale znacznie taniej. Nie zachęcam tu oczywiście do zastawiania nerek w lombardzie, ale w tej cenie nie ma bardziej uniwersalnego orbitreka o choćby zbliżonej jakości.

 

Komu polecam.

Wszystkim szukającym topowego modelu orbitreka, który ma mieć wszystko, to czego potrzebujemy „i to czego nie, ale skoro przy okazji już jest to niech będzie”. Jeśli bez zbyt długiego wybierania po prostu lubicie mieć to co najlepsze, to to jest najlepszy orbitrek jaki znam na ten moment. Dodatkowo, umili treningi wysokim i rodzinom o mocno zróżnicowanym wzroście. Jest to też jedyny dobry orbitrek dla osób bardzo wysokich czyli 200cm i więcej. Solidność i najlepsza gwarancja w Polsce sprawi, że po treningu będziecie spać spokojniej i osobiście ten nudny element w całym pakiecie doceniam najbardziej.

-Cezary 2017

 

Zazwyczaj w długodystansowych testach, po miesiącach/latach dopisuję, co się zepsuło, lub na co warto zwrócić uwagę. Otóż XE895 nie przysporzył mi żadnych zmartwień, zaawansowane systemy nie należą do awaryjnych, odsetek usterek jest na najniższym możliwym poziomie.  Na rok 2019, bezawaryjność oceniam wzorowo i pod tym względem XE895 wyróżnia się na tle konkurencji.

 

Aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

Wypożycz ten orbitrek

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...


Ciekawostki:

1. XE895 na zachodzie jest bardziej znany jako Sole E95s - topowy model orbitreka marki Sole.

2. Wersja w pełni komercyjna tego orbitreka jest dokładnie taka sama, ale wyposażona w generator prądotwórczy. Wersja domowa nie ma generatora tylko dlatego by poprawnie działał w niej bluetooth.

3. Pisząc, że model XE895 jest wszechstronny, miałem zamiar użyć sformułowania, że pogodził by elektorat PiSu i Platformy, ale po krótkim namyśle uznałem, że to jednak niemożliwe :(

4. Kilka osób zapytało, czemu XE895 nie jest moim ulubionym orbitrekiem, skoro uważam go za najlepszy? Otóż uważam go za najlepszy, ale nie koniecznie najlepszy dla mnie. Z gadżetów i regulacji nie korzystam, ćwiczę sam, więc wybrał bym inny model marki Spirit.

Bliźniaczy orbitrek Sole E95s jest identyczny, za wyjątkiem koloru ramy i konsoli sterującej wyposażonej w kieszonkę na bidon.