Sprzęt fitness, wyposażenie domowej siłowni, testy, recenzje.

Po prawej stronie znajdziecie listę używanego przeze mnie sprzętu fitness, gł. orbitreków, bieżni i ciężarów. Najbardziej aktualne zestawienie maszyn godnych uwagi znajdziecie w dziale Ranking Orbitreków i Ranking Bieżni. Jeśli po lekturze nadal nie wiecie jaki sprzęt kupić, zapytajcie w dziale Forum.

 

Część recenzji dotyczy urządzeń, które nie są już produkowane i takich zazwyczaj nie polecam ze względu na ograniczoną dostępność części zamiennych.

Orbitrek

Bieżnia

Inny sprzęt cardio

Sprzęt siłowy


Popularne orbitreki do 3000zł.

Xterra FS3.5e - najpopularniejszy wybór klientów oraz najtańszy przedni napęd roku 2015, 2016 i 2017. Jest to też najpopularniejszy przedni napęd czytelników Orbitrekguru.com. Cena 2000zł.

Kettler Cross P - wg. portalu Ceneo.pl jest to najlepiej sprzedający się orbitrek w cenie do 2500zł w ciągu ostatnich 2 lat. Cena 2100zł

Insportline Caracas - wygodny i solidny orbitrek z napędem tylnym. Rozstaw platform dod stopy to tylko 17cm, co daje w miarę wygodny ruch i stawia go w czołówce tanich tylnonapędowców na rok 2017.


Popularne orbitreki do 5000zł.

Xterra FS3.9 - absolutny hit roku 2017 i król klasy średniej. Jeśli nie potrzebujecie, by wasz orbitrek się składał i w zamian szukacie stabilności i trwałości to FS3.9 zrobi swoją robotę dobrze i tanio. W cenie ok 3500zł jest to jeden z najwygodniejszych i najsolidniejszych orbitreków.

Kettler Skylon 3 - niezmiennie, jedna z popularniejszych maszyn z napędem przednim, przeznaczona do użytku domowego, składana i w roku 2017 tańsza niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z nową ofertą orbitreków Kettlera Skylon 3 był przez prawie cały rok 2017 wyprzedawany w cenie ok 4500zł zamiast 6000zł.

Spirit XE195 - nowość na liście, najtańszy orbitrek marki Spirit. Prosty, ale konkretny. Z najmniejszym rozstawem platform pod stopy i najlepszą możliwą gwarancją dostępną w Polsce bezproblemowo deklasuje wszystkich rywali. Jedynym zaskoczeniem jest cena, która spadła poniżej 5000zł.


Najpopularniejsze orbitreki klasy premium - powyżej 5000zł

Spirit XE895 - jedyny w zestawieniu orbitrek komercyjny - który ma konkurować z klubowymi eliptykami wagi ciężkiej. Znajdzie też zastosowanie w prywatnych domach, ciężkich, ciężko trenujących użytkowników. Cena ok 7000zł nie rozpieszcza, ale jest to jedyny orbitrek w całym zestawieniu, który posiada realną regulację długości kroku, a jego solidność jest bardzo duża.

Sole E95 - Model E95 od lat jest uważany za najlepszy orbitrek domowy wszech czasów. Zebrał wszystkie możliwe nagrody i jest pierwszy w zachodnich rankingach. W roku 2017 wprowadzono lekki facelifting oraz dodano łączność bluetooth. Szkoda, że bezawaryjność nie powala tak jak cena.

Kettler Skylon S - spadek z pozycji drugiej. Jedyny składany orbitrek w klasie Premium. Cena w ciągu ostatnich miesięcy znacznie spadła z ok 7500zł na 5600zł.

Moje testy mocnych i słabych stron orbitreków są od lat podobne, ale ich wyrażanie w postaci ocen ulegało zmianie wielokrotnie. Od skali 5 punkowej, 10 punktowej, poprzez procenty i gwiazdki do oceny opisowej obecnie. Czytelnicy uwielbiają cyfry i konkretne wyniki. Jednak po latach używania orbitreków stwierdzam, że nie jestem w stanie przedstawić moich odczuć w liczbach, bo to tak jak by oceniać partnera treningowego w liczbach właśnie.

Ponad to, niektóre cechy dla jednych będące zaletami dla innych są obojętne, lub wręcz są wadami. Dlatego ocena przedstawiana w liczbach będzie powoli ustępować pola opinii opisowej z uwzględnieniem wad, zalet i innych cech charakterystycznych.

 

Najważniejsze cechy dobrego orbitreka to:

  • Ergonomia i komfort treningu
  • Stabilność
  • Płynność ruchu
  • Niezawodność
  • Wyposażenie
  • Stosunek ceny do jakości

Strona Orbitrekguru.com powstała głównie z powodu tego działu. Mam swoje zdanie na temat orbitreków i tu zamierzam się nim podzielić. Eliptyki testuję u siebie w domu, w małym mieszkanku na warszawskim Mokotowie. Urządzenia, które opisuję zazwyczaj mam u siebie  kilka tygodni lub miesięcy i używam ich regularnie. Mam całkiem sporą bazę klientów, którzy chętnie dzielą się ze mną swoimi wrażeniami na temat maszyn, na których ćwiczą. Ponad to zawodowo montuję, serwisuję i naprawiam eliptyki, uczę jak z nich korzystać i doradzam, jakie kupować. Od 2011r prowadzę statystyki awaryjności maszyn, ze skutkiem o tyle dobrym, że udało mi się wychwycić cechy wspólne zarówno solidnych, jak i słabych orbitreków.

 

Prowadząc testy oceniam też czynniki, których nie opisuję, jeśli nie odbiegają od ogólnych norm. Jeśli jednak się wyróżniają, to zwracam uwagę na:

montaż, instrukcję, klucze, pas telemetryczny, smar do rolek, wygląd, wielkość, jakość wykonania, możliwość złożenia prowadnicy, komfort ruchu, ergonomię, kształt i położenie ruchomych rączek, uchwyty Multigrip, płynność ruchu, długość i wysokość kroku, max. obciążenie, podwójne rolki, niezawodność, gwarancja, dostępność części, kontrolery w rączkach, stabilność, poczucie bezpieczeństwa, blokada mechanizmu, poziomowanie, wydawane dźwięki, koszyk na bidon, łatwość obsługi, gadżety, regulacje, ruchoma rampa, półka pod tablet, głośniki, czynnik Q, stosunek ceny do jakości.

-Cezary