Spirit XBU55 - solidny rower stacjonarny, opinia.

 

Robiąc testy sprzętu marki Spirit, prawie zawsze wiem, jak recenzja będzie wyglądać jeszcze przed wyciągnięciem urządzenia z pudełka. Nie inaczej jest z rowerem, więc wszystkim niecierpliwym oszczędzę czasu zaczynając od krótkiego streszczenia.

 

Rower stacjonarny, pionowy Spirit XBU55 to solidny do granic możliwości, stabilny i praktyczny sprzęt. Robi bardzo dobrze to, co robić powinien + więcej. Z dużą ilością regulacji i najlepszą możliwą gwarancją jest też praktyczny i przyjemny w użytkowaniu. Jest zaprojektowany i wykonany "na lata". Jeśli kogoś stać i ma życzenie by był to ostatni rower stacjonarny jaki w życiu kupuje, to rower Spirit spełni to zadanie. Nie jest to sprzęt tani, ani rozrywkowy więc łowców okazji i fanów spektakularnego desingu zachęcam do przeczytania pełnej recenzji.

 

O filozofii marki Spirit pisałem już wielokrotnie, więc uproszczę to najbardziej jak umiem. Ten sprzęt projektują i produkują ludzie od sprzętu komercyjnego i medycznego, więc wszystko jest bardziej solidne i bardziej bezpieczne niż jest to potrzebne w domowym użyciu. Rowery profesjonalne marki Spirt są zbudowane na tej samej ramie i w dużej mierze z tych samych podzespołów. Przy tym, dobrze radzą sobie w klubach, przy bardzo intensywnym użyciu a użytek domowy nie robi na nich żadnego wrażenia.

 

Od lat stawiam na markę Spirit, dlatego, że ta firma dużo inwestuje w swoje produkty, a jak już je wpuści na rynek, to tylko je ulepsza. Modele nie znikają z rynku, a co za tym idzie nie kończy się dostępność części zamiennych. Ktoś, kto 20 lat temu kupił sprzęt Spirita, nadal może go używać, a jak się zepsuje, to może go łatwo naprawić, bo części zamienne są ogólnodostępne. Inne firmy stosują odwrotną filozofię - uśmiercania produktów po kilku latach, tak by nakłaniać klientów do wyrzucenia starego i kupna nowego produktu. Takie działania uważam za szkodliwe dla konsumentów i dla środowiska naturalnego.

 

XBU55 ma korzenie w sprzęcie profesjonalnym, co od razu widać przy montażu, który jest prosty i szybki. Uwagę zwracają niespotykane w sprzęcie domowym grubości elementów metalowych, które są znacznie grubsze niż w konkurencyjnych produktach. Duża ilość użytych do montażu śrub też sugeruje, że ten rower jest przeznaczony do znacznie cięższej pracy niż kilka godzin cardio dziennie, przed telewizorem. Wszystkie elementy dobre pasują do siebie i montaż zaliczam do łatwych i przyjemnych.

 

Wykonanie jest bardzo dobre jak na sprzęt domowy, elementy metalowe są szare, plastiki czarne, bardzo dobrej jakości. Wizualnie zero kiczu, szaro-czarna chłodna klasyka, bez fajerwerków, wodotrysków ochów i achów.

 

Przed treningiem rower można bardzo dobrze dostosować do parametrów fizycznych użytkownika. Siodełko jest regulowane w pionie i poziomie. Regulacja pionowa jest to szybki system zatrzaskowy, zaczerpnięty z profesjonalnych urządzeń, który sprawdza się świetnie. Strzemiona też są regulowane, podobnie kąt nachylenia konsoli.

Siodełko jest całkiem szerokie, miękkie, bardzo wygodne. System mocowania pozwala na wymianę na jakiekolwiek inne siodełko rowerowe.

 

Kierownica jest przymocowana na stałe, bez możliwości regulacji, ale posiada kilka możliwości chwytu więc łatwo można znaleźć na niej wygodną pozycję. Tu warto dodać, że kierownica jest bardzo solidnie przymocowana, nie rusza się w trakcie ćwiczeń, można się na niej wspierać przy wsiadaniu oraz zsiadaniu z rowerka. W użyciu profesjonalnym, kierownica osłania konsolę przed różnymi uderzeniami osób ćwiczących. Konsola jest żywcem wzięta z innych urządzeń marki Spirit, duża, czytelna, z wiatrakiem, półką na tablet, kieszenią na drobiazgi, głośnikami itd. Łączy się bezprzewodowo z tabletem lub telefonem dzięki buetooth i aplikacji SpiritFit. Posiada kilka programów treningowych, które mogą urozmaicić codzienne ćwiczenia, ale przy tym pozostaje bardzo czytelna i łatwa w obsłudze.

 

Zastosowanie w rehabilitacji.

Ułożenie ciała na rowerze Spirit XBU55 jest bardzo dobre, zdrowe, nadaje się zarówno do treningów ostrych, lekkich oraz rehabilitacji. W użyciu rehabilitacyjnym zalety tego rowera są szczególnie widoczne. Duża stabilność i solidność wykonania sprawia, że osoby z problemami ruchowymi mogą łatwiej wsiąść oraz zsiąść z rowerka. Kierownica daje bardzo pewny chwyt i punkt podparcia dla użytkownika. Perfekcyjna stabilność daje bardzo duże poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. Rowery Spirit, podobnie jak orbitreki mają pedały nachylone o 2 stopnie do wewnątrz dla jeszcze lepszego dostosowania do budowy ciała. Dzięki temu, XBU55 jest idealnym rowerem do rehabilitacji w domu lub w gabinecie rehabilitacyjnym.

 

Zastosowanie w klubie fitness.

XBU55 nie ma generatora prądotwórczego i jest zasilany z sieci, dlatego nie jest oczywistym wyborem do klubu / siłowni. Ale poza tym spełnia on wszystkie potrzeby rowera do siłowni, jest solidny, stabilny i bardzo wygodny, także w mniejszym klubie lub studio do treningu personalnego sprawdzi się idealnie.

 

Zastosowanie domowe.

W domu, rowerkowi Spirit niczego nie brakuje. Wręcz przeciwnie, jest aż za dobry i w domowych warunkach nie wykorzystamy pełni jego potencjału, a który trzeba sporo zapłacić.

 

Cena ok 4000zł, to dużo jak za rower stacjonarny i do domu można kupić dobre urządzenie już za połowę tej kwoty, akceptowane za ćwierć i słabe, ale ciągle działające za jedną ósmą. Do mojej domowej siłowni nie potrzebował bym aż tak mocnego rowera i zakładam, że większość indywidualnych użytkowników nie wykorzysta jego potencjału. Sprzęt ten świetnie sprawdzi się w klubach, gabinetach rehabilitacji, hotelowych siłowniach i innych placówkach, gdzie jego solidność będzie mogła zaprocentować i właścicielom takich instytucji ten model polecam.

 

Zalety

+solidność

+wygoda użytkowania

+stabilność

+rewelacyjna gwarancja

 

Wady

-cena

Cezary Kwiecień 2019

Sprawdź aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...