Bieżnia Spirit XT185 - recenzja wersji najnowszej 2023 - 2024r.

W 2023 roku, na czterdziestolecie istnienia marki, Spirit odświeżył swoje modele sprzętu. Do urządzeń dodano intuicyjne skróty prędkości, lepszy bluetooth i poręczne uchwyty na tablet. Sprawdzone ramy oraz silniki pozostały na szczęście bez zmian, także zmiany w bieżniach są zdecydowanie na plus.

 

Spirit XT185 to solidna bieżnia ze świetną gwarancją. Popularny model, często wybierany na pierwszą bieżnię lub bieżnię rehabilitacyjną. Dobrze poradzi sobie w zastosowaniu domowym z użytkownikami o wadze do 100kg - 110kg. Można na niej wygodnie biegać oraz maszerować pod górkę, także jeśli szukacie podstawowej bieżni, która dobrze radzi sobie w każdej sytuacji, to XT185 jest sprzętem, który polecam.

 

Montaż

Wniesienie sprzętu o wadze 102kg / 112kg z opakowaniem jest zazwyczaj najtrudniejszą częścią tego przedsięwzięcia. Po rozpakowaniu, części pasują do siebie i po 1 godzinie, maksymalnie 2 sprzęt jest gotowy do użytku. Narzędzia są w zestawie, montaż jest intuicyjny. Zimą polecam odczekanie 2-4 godzin od wniesienia z dworu do pierwszego uruchomienia, by bieżnia nabrała temperatury domowej. Opcjonalna dostawa z montażem to dodatkowy koszt 600 - 800 zł.

 

Fizyczne wykonanie

Filozofia prostej solidności to znak rozpoznawczy Spirita. Grube profile stalowe ramy zapewniają stabilność a silnik o mocy 3KM to sprawdzona jednostka napędowa, znana z bezawaryjności. Rama jest składana, także po treningu blat możemy jednym ruchem podnieść do góry i łatwo bieżnię przesunąć na kółkach transportowych. Wykończenie jest na po ziomie średnim, plastiki i inne elementy spasowane są poprawnie ale nie idealnie. Ten sprzęt ma działać a nie wyglądać.

 

Pierwsze uruchomienie

Pokład biegowy jest fabrycznie nasmarowany, pas wyśrodkowany i odpowiednio naciągnięty. Po podłączeniu do prądu, możemy po prostu wcisnąć „start” i zrobić pierwsze treningi.

 

Konsola

Design nowej konsoli jest świetny, nietuzinkowy, nie generyczny i do tego funkcjonalny. Przypomina dyfuzory sportowego samochodu, jest jest się czym zachwycić. Logo Spirita w centralnej części konsoli jest delikatnie podświetlane. Przy tym wszystko jest intuicyjne. Wyświetlacz pokazuje niezbędne parametry takie jak czas, prędkość, tempo itd. 2 kieszenie na napoje i drobiazgi są bardzo pojemne. 3 półki na urządzenia mobilne oraz opcjonalny, bardzo solidny uchwyt na tablet montowany ponad konsolą. I jeśli planujecie używanie np. iPada w trakcie ćwiczeń, to dedykowany uchwyt za 100 zł jest wart dokupienia.

Przyciski są duże, wraz z intuicyjnymi skrótami prędkości i wziosu, których bardzo brakowało w starej wersji. Do tego wiatrak i zabezpieczenie przed dziećmi.

Wszystkie zastrzeżenia, które miałem do starej wersji zostały zaadresowane i poprawione! Nowa konsola jest jeszcze bardziej praktyczna od starej.

Bluetooth łączący z aplikacjami takimi jak Strava, Kinomap i Zwift działa poprawnie ale w osobiście tych aplikacji nie używam.

 

Bieganie i trening

Tu już jest zupełnie po staremu czyli dobrze. Niezmiennie, mocny silnik rozpędza pas do 16 km /h bezproblemowo. Duży pokład 140 x 51 cm oferuje mnóstwo przestrzeni biegowej. Amortyzacja jest zbalansowana, raczej miękka niż sztywna. Wznios elektroniczny ma 10 poziomów - wystarczająco dużo do treningów chodzenia pod górkę. Na tej bieżni ćwiczy się po prostu dobrze.

 

Gwarancja

Inne sprzęty przychodzą i odchodzą a Spirit od 41 lat trwa i radzi sobie dobrze. XT185 nadal jest na najlepszej możliwej gwarancji w Polsce - 3 lata z dojazdem serwisu do klienta + 5 lat na części. Serwis pogwarancyjny działa prężnie, dostępność części zamiennych jest bardzo dobra a trwałość jest najlepsza z jaką miałem do czynienia w tej klasie sprzętu.

 

Opcje dodatkowe

Poręcze rehabilitacyjne. W cenie 400 zł możemy dokupić dedykowane przedłużki poręczy bocznych, pomocne w rehabilitacji i poprawiające bezpieczeństwo ćwiczeń. Ich montaż jest bardzo łatwy i nie narusza konstrukcji bieżni. Jest to bardzo ciekawa opcja, raczej niedostępna u innych producentów. Przedłużki są dedykowane do modeli XT185 i XT285.

Uchwyt na tablet to koszt 100 zł. Solidny, stabilny, przykręcany do konsoli. Umiejscowiony wysoko, dzięki czemu oglądanie tabletu nie powoduje garbienia.

Pas do pomiaru pulsu - 100 zł. Aktualne smartwatche mierzą puls całkiem nieźle a zaawansowani biegacze korzystają z lepszych narzędzi pomiarowych. Dlatego pas nie jest już częścią podstawowego zestawu i jest dostępny oddzielnie.

 

Cena i podsumowanie

Nowy Spirit XT185 to wydatek rzędu 5000 zł - 6000 zł w zależności od aktualnych promocji. O ile zbliżony parametrami sprzęt można nabyć taniej, o tyle tak dobrej gwarancji nie oferuje żadna firma na polskim rynku. Ponad to wiemy już, że gwarancja dobrze działa i Spirity są bardzo mało awaryjne. Części eksploatacyjne zużywają się powoli i finalnie kupując Spirita płacimy za bezproblemowe użytkowanie i święty spokój na lata.

Zalety

  • solidność
  • wygoda użytkowania
  • cicha praca
  • gwarancja
  • ciekawy, estetyczny wygląd

Wady

  • spora cena

-Cezary 5/2024

Aktualne ceny 

 

Alternatywny sprzęt

Poniżej stara recenzja wersji produkowanej w latach 2016 - 2023.

Spirit XT185 – podstawy biegania w domu.

 

Wykonanie – dobre

Wymiary i składanie - b. dobre

Obsługa – łatwa

Amortyzacja - dobra

Trening – dobry

Potencjał użytkowy - średni

Gwarancja – średnia

Cena - 3999zł (w dniu testu 13.05.2018)

 

Ze wszystkich bieżni testowanych w 2017 roku, Spiritowi XT385 poświęciłem najwięcej uwagi i używałem go zdecydowanie najbardziej intensywnie. W stosunku do XT185 nie miałem wygórowanych oczekiwań i ten model jest dokładnie taki, jak się spodziewałem. Nudno ale solidnie – to mogłaby być maksyma marki Spirit, która ciągle sprzedaje to samo, co kilka lat zmieniając wyświetlacz lub kolor obudowy. Innowacji, postępu i gadżetów brak. Cięcia kosztów, oszczędności na materiałach i złych zmian też nie ma więc jak dla mnie nic się nie zmieniło.

 

Montaż XT185 jest prosty i krótki – ok 30 minut. Rama jest solidna, wszystkie części pasują do siebie, gwinty są mocne, a plastikowych osłon nie ma zbyt wiele. Jak to w Spiricie kąty proste są zachowane, spawy proste, maszynowe dokładne. Żadnych niedociągnięć. O dziwo element plastikowe idealnie spasowane, lepiej niż w wyższych modelach. Pod maską znajduje się niewysilona jednostka napędowa o mocy 2,75HP w pracy ciągłej. Zapewnia ona prędkość biegu do 16km/h. Pokład ma grubość 18mm, a pas 1,6mm – są to parametry klasy średniej, ale jakość wykonania jest dobra, lepsza niż u większości średniopółkowych konkurentów.

 

Bieżnia składa się łatwo, mechanizmem spustowym jest dźwignia ręczna, jak w wyższych modelach. Wymiary po ustawieniu pokładu do pionu to 1080×885×1750mm. Żaden z elementów nie wystaje dziwacznie, nie tworzy niebezpieczeństwa i składanie oceniam dobrze. Po rozłożeniu, bieżnia gotowa do użytku ma 1965×885×1460mm z czego 1400x510MM to powierzchnia biegowa. Konsola posiada dolną obudowę, która sprawia, że o nią nie zawadzimy od dołu, dziecko sobie nie rozetnie przypadkiem głowy itd. Podobnie jak mechanizm spustowy, jest to rozwiązanie stosowane w droższym sprzęcie. Tanie bieżnie nie posiadają dolnej obudowy konsoli. Reszta wykonania jest dobra, jedyne co mi się nie spodobało, to naklejka z napisem Spirit na obudowie, która trochę się odkleja.

 

Konsola jest minimalistyczna, funkcjonalna i prosta aż do bólu. Posiada wyświetlacz LCD, pokazujący wszystkie najważniejsze informacje. Przyciski są duże, czytelne i fizycznie dobrze wykonane. 4 kieszenie na drobiazgi są różnej wielkości, by klucze, telefony i napoje nie obijały się o siebie w trakcie biegu. Do tego jest wiatrak i półka pod tablet. Tablet lub telefon możemy sparować z bieżnią przez bluetooth i aplikację SpiritFit o której już pisałem. Jedyne co mi się nie podoba to mało intuicyjne skróty prędkości, do obsługi których trzeba się przyzwyczaić. Sama prędkość maksymalna 16 km / h też mogłaby być większa i o ile zadowoli amatorów, o tyle zawodowców już nie. Do tego 7 podstawowych programów treningowych i brak czegokolwiek więcej. Możemy pomarzyć o głośnikach, radiu, pasie do pomiaru pulsu, zmianie biegów w rączkach itd. Znaczna część konsoli i obsługi jest identyczna jak w modelu XT385.

 

Bieganie i potencjał użytkowy. Kwintesencja klasy średniej, wszystko co jest, działa poprawnie i nie ma do czego się przyczepić, bo różnorodność opcji jest bardzo mała. Pas przesuwa się bez zacięć i rozpędza do rozsądnej prędkości. Nachylenie ma 10 poziomów. Amortyzacja jest idealna. Bieżnia nie ugina się na elementach ramy, ale na elastomerach, daje poczucie stabilności i pełnej kontroli, jednocześnie chroniąc stawy. Mamy poczucie tłumienia dobicia, bez zbędnego sprężynowania czy zapadania się w pokład. Wszystkie bieżnie Spirit uważam za świetnie zamortyzowane i XT185 to nie wyjątek. Ilość miejsca zarówno na nogi jak i na górne partie ciała jest dobra, wystarczy dla użytkownika o wzroście do 190 cm i wadze do 125 kg i są to realne, nie zawyżone dane. Samo bieganie odbywa się w bardzo poprawny sposób, bez udziwnień na plus czy na minus. Potencjał użytkowy ograniczył bym do intensywnego użytku rekreacyjnego. Super do codziennych spacerów lub biegów do godziny z prędkością 10 – 12 km/h, ale biegaczom z prawdziwego zdarzenia polecił bym wyższy model Spirita.

 

Gwarancja

Komputer pokładowy informuje użytkownika o smarowaniu pokładu co 180 godzin użytkowania. Smar jest w zestawie, a smarowanie zajmuje 15 minut. Gwarancja domowa to 2 lata. Od Marca 2020r. model XT185 jest objęty dwuletnią gwarancją door 2 door + 5 letnią gwarancją na części. Jest to nowość w ofercie marki Spirit i jest to jedyny produkt tej marki, który nie jest objęty serwisem z dojazdem serwisanta. Na wszystkie inne produkty Spirit nadal udziela gwarancji z dojazdem. Wraz z dostosowaniem gwarancji do tego, co oferuje konkurencja, spadła też cena.

 

Cena ok 4500 zł nie jest rewelacyjna, ale aktualna promocja za 3999 zł może być prawdziwą okazją. Bieżnie marki Spirit znane są z bardzo wysokiej kultury pracy, długiej żywotności małej podatności na usterki. Jest to co prawda podstawowy model, ale z firmy gdzie kupuje się raz na całe życie.

 

Komu nie polecam? Wszystkim lubiącym gadżety. Niestety, integracja z aplikacją SpiritFit jest słaba, a poza nią sprzęty Spirita nie oferują innych systemów rozrywkowych i motywujących do ćwiczeń. Moje nawyki biegowe zostały ukształtowane w czasach, kiedy walkman – kaseciak był rozrywkowym towarzyszem biegacza, więc oczekiwania mam w tej materii niewygórowane. Młodsi biegacze mogą być bardziej wymagający i na tym polu Spirit nie wychyla się ponad przeciętność.

 

Zalety

+solidna

+wygodna

+łatwa w obsłudze

+składana

 

Wady

-nieintuicyjne przyciski skrótów

-słaba aplikacja SpirtFit

-brak przycisków w poręczach

 

Sprawdź aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...