Bieżnia T60 Tunturi – opinia.

Kilka miesięcy temu dostałem do testów cały pakiet maszyn fitness Nowej w Polsce Marki Tunturi. Sprzęt leżakował bardzo długo, bo wejście Tunturi do Polski nie było połączone z promocjami, przedsprzedażami itd. Obniżki wystartowały dopiero teraz, ale warto było czekać, bo sięgają aż 30% i w segmencie bieżni domowych na ten moment nie mają sobie równych. Zapraszam do recenzji domowej, składanej bieżni Tunturi T60.

 

Jest to dobrej klasy bieżnia do użytku domowego, posiadająca wszystkie niezbędne opcje, do tego kulturalnie wykonana i wygodna w użyciu. W cenie do 6000zł to jedna z najlepszych bieżni dostępnych obecnie na polskim rynku.

 

Montaż T60 jest prosty, podzespoły są dobrej jakości i pasują do siebie. Jakość poszczególnych elementów jest dobra, detale ładnie wykończone, spawy równe. Rozwiązania konstrukcyjne są żywcem wzięte z maszyn Insportline, York i HMS. Całość prezentuje się kulturalnie, nie ma kiczowatych dodatków ani zbędnych elementów. Szczególnie spodobał mi się czarny napis Tunturi na czarnej ramie, który widać tylko pod niektórymi kontami. Bieżnia jest ładna i solidna, aczkolwiek, bardziej przemawia do mnie stylistyka czerstwych i pancernych bieżni Spirit, które robią wrażenie niezniszczalnych. Natomiast na tle znanych mi bieżni Insportline, T60 wypada bardzo dobrze, równie solidnie, ale z większą dbałością o detale i wyższą jakością wykończenia.

 

Pulpit.

Jest prosty, praktyczny, minimalistyczny. Konsola wyposażona w niebieski wyświetlacz, który podaje wszystkie niezbędne parametry i programy. Ciekawostką jest zastąpienie przycisków „szybciej” i „wolniej” symbolami zwierząt – zającem i żółwiem. Osobiście nie robi mi to różnicy. Nawigować po programach można też za pomocą pokrętła, które uwielbiam w orbitrekach, a w bieżni robi mi taką samą różnicę, jak ten żółw i jego kumpel zając. Regulacja prędkości jest też w poręczach. Brakuje skrótów prędkości i kąta nachylenia. Na konsoli mamy półkę pod tablet i technologię bluetooth, która pozwala łączyć bieżnię z aplikacjami zewnętrznymi np. Kinomap, która jest równie przydatna, co wcześniej wymienione pokrętło. Innymi słowy wszystko jest na swoim miejscu, stare patenty działają dobrze, a nowe nie są uciążliwe.

 

Pokład i wrażenia z biegu.

Pas jest całkiem szeroki i długi – 50 na 149cm. Łatwo się na nim odnaleźć, biega się przyjemnie. Poziom amortyzacji jest dobry, mógłby być trochę twardszy, ale mieści się w widełkach wysokiego komfortu. Będzie idealny dla początkujących i średniozaawansowanych biegaczy. Zawodowców odsyłam na pokłady twardszych bieżni Spirit i Xterra. Kąt nachylenia jest standardowy – 12% a max. prędkość bardzo duża – 20km/h. Pomiary prędkości i dystansu pokazywane przez bieżnię są trochę zawyżone, w stosunku do rzeczywistych, ale mieści się to w granicach mojej tolerancji. Po treningu bieżnię można złożyć i łatwo przestawić.

 

User Experience.

Nowomodny termin, który ma określać odczucia z obcowania ze sprzętem. Wypadku T60 jest bardzo dobrze i na bieżni czuję się świetnie. Wszystko odbywa się intuicyjnie, miejsca jest wystarczająco dużo z każdej strony a samo bieganie lub szybkie chodzenie jest zadowalające. Gdybym miał kupić T60 to zdecydowanie bym kupił. Ile bym chciał zapłacić?

 

Cena.

5620zł to wyprzedażowa cena po wszystkich możliwych zniżkach (szukajcie kuponów rabatowych w dziale Promocje). Jest to bardzo dobra kwota jak za tej klasy sprzęt. Pomijam tu wyjściową, absurdalną cenę – 8000zł, która nie ma prawa bytu. Bezpośrednim rywalem tego modelu jest znany Insportline T400i za 5620zł, gdzie T60 ma wszystko to, co oferuje konkurencja, plus lepsze wykonanie i większa dbałość o detale. Tunturi jest też marką bardziej prestiżową niż Insportline czy HMS, więc jeśli komuś robi to różnicę, to jest to kolejny argument na plus. Dlatego, do puki promocja się utrzyma, a konkurencja nie wystosuje spektakularnej odpowiedzi, T60 jest najlepszą bieżnią domową w cenie do 5600zł. Polecam.

 

Plusy:

-składana

-wygodna

-solidna

-dobrze wykonana

 

Wady:

-brak skrótów prędkości

 

Aktualna cena

Alternatywny sprzęt

Wypożycz do domu

 


Parametry techniczne:

Silnik: 4,5 HP DC

Prędkość: 0,8 - 20 km/h

Regulacja nachylenia: 0 - 12%

Wymiar powierzchni biegowej (cm):  149 x 50

Grubość blatu biegowego: 25 mm

Prąd: 230V AC / 50 / 60Hz_Direct

Możliwość składania

System pochłaniający wstrząsy: T-Flex

Wymiary po rozłożeniu (cm): 179 x 84 x 137

Wymiary kartonu (cm): 99 x 84 x 161

Waga produktu: 95 kg

Max waga użytkownika: 150 kg

Pomiar tętna na poręczy

Odbiornik telemetryczny HR wbudowany

Uchwyt na butelkę

Koła transportowe

Wyświetlacz: 6,6-calowy kolorowy wyświetlacz LCD z podświetleniem

Programy: 23 (1 Ręczny, 17 zdefiniowanych, 2 użytkownika, 2 tętno, 1 Body Mass)

Wyświetlane informacje: czas, dystans, kalorie

Bluetooth i ładowarka USB / (5V DC - 1A)

Aplikacje dla inteligentnego urządzenia (Android / iOS)

Kinomap / Fit

Wsparcie dla Tableta

 

Gwarnacja 2 lata