Bieżnia T60 Tunturi – opinia długodystansowa.

Dostałem do testów cały pakiet maszyn fitness Nowej w Polsce Marki Tunturi. Sprzęt leżakował bardzo długo, bo wejście Tunturi do Polski nie było połączone z promocjami, przedsprzedażami itd. Obniżki wystartowały dopiero po prawie roku i sięgają aż 40%. Czy warto było czekać? Zapraszam do recenzji domowej, składanej bieżni Tunturi T60.

 

Jest to średniej klasy bieżnia do użytku domowego, posiadająca ciekawe gadżety, do tego kulturalnie wykonana i wygodna w użyciu.

 

Montaż T60 jest prosty, podzespoły są średniej jakości i pasują do siebie. Jakość poszczególnych elementów jest niezła, detale ładnie wykończone, spawy równe. Rozwiązania konstrukcyjne są żywcem wzięte z maszyn Insportline, York i HMS. Całość prezentuje się kulturalnie, nie ma kiczowatych dodatków ani zbędnych elementów. Szczególnie spodobał mi się czarny napis Tunturi na czarnej ramie, który widać tylko pod niektórymi kontami. Bieżnia jest ładna i interesująca, aczkolwiek, bardziej przemawia do mnie stylistyka czerstwych i pancernych bieżni Spirit, które robią wrażenie niezniszczalnych. Na tle znanych mi bieżni T60 wypada nieźle, z większą dbałością o detale i wyższą jakością wykończenia. Przy pierwszym montażu ukręciliśmy gwint w 2 śrubach, co nie zapowiada wzorowej trwałości.

 

Pulpit.

Jest prosty, praktyczny, minimalistyczny. Konsola wyposażona w niebieski wyświetlacz, który podaje wszystkie niezbędne parametry i programy. Ciekawostką jest zastąpienie przycisków „szybciej” i „wolniej” symbolami zwierząt – zającem i żółwiem. Osobiście nie robi mi to różnicy. Nawigować po programach można też za pomocą pokrętła, które uwielbiam w orbitrekach, a w bieżni robi mi taką samą różnicę, jak ten żółw i jego kumpel zając. Regulacja prędkości jest też w poręczach. Brakuje skrótów prędkości i kąta nachylenia, co jest karygodnym zaniedbaniem i przekreśla ten sprzęt w oczach większości biegaczy. Na rok 2017, nie innej znam średniopółkowej bieżni bez skrótów prędkości. Na konsoli mamy półkę pod tablet i technologię bluetooth, która pozwala łączyć bieżnię z aplikacjami zewnętrznymi np. Kinomap, która jest równie przydatna, co wcześniej wymienione pokrętło. Innymi słowy prawie wszystko jest na swoim miejscu, stare patenty działają dobrze, a nowe nie są uciążliwe.

 

Pokład i wrażenia z biegu.

Pas jest całkiem szeroki i długi – 50 na 149cm. Łatwo się na nim odnaleźć, biega się przyjemnie. Poziom amortyzacji jest dobry, mógłby być trochę twardszy, ale mieści się w widełkach wysokiego komfortu. Będzie idealny dla początkujących biegaczy. Zawodowców odsyłam na pokłady twardszych bieżni. Kąt nachylenia jest standardowy – 12% a max. prędkość duża – 20km/h. Pomiary prędkości i dystansu pokazywane przez bieżnię są trochę zawyżone, w stosunku do rzeczywistych, ale mieści się to w granicach mojej tolerancji. Po treningu bieżnię można złożyć i łatwo przestawić.

 

User Experience.

Nowomodny termin, który ma określać odczucia z obcowania ze sprzętem. Wypadku T60 jest nieźle i na bieżni czuję się swobodnie. Wszystko odbywa się intuicyjnie, miejsca jest wystarczająco dużo z każdej strony a samo bieganie lub szybkie chodzenie jest zadowalające.

 

Przed wydaniem werdyktu należy wspomnieć śmierdzący temat mocy silnika. Moc podana przez polskiego dystrybutora to 4,5KM i tyle na pewno ta bieżnia nie ma. Zagraniczni, szanujący się dystrybutorzy podają moc 2,5KM i jest to dla mnie bardziej realny wynik, a co za tym idzie uczciwość opisu technicznego w Polsce jest dyskusyjna.

 

Cena.

Za moją sztukę zapłaciłem w promocji lekko ponad 5000zł (szukajcie kuponów rabatowych w dziale Promocje). Jest to przeciętna kwota jak za tej klasy sprzęt. Pomijam tu wyjściową, absurdalną cenę – 8000zł, która nie ma prawa bytu i jest oderwana od rzeczywistości. Bezpośrednim rywalem tego modelu jest znany Insportline T400i za 5620zł, gdzie T60 ma większość tego co oferuje konkurencja, plus lepsze wykonanie i większa dbałość o detale. Tunturi jest też marką bardziej prestiżową niż Insportline czy HMS, więc jeśli komuś robi to różnicę, to jest to kolejny argument na plus. Warto też wspomnieć Spirita XT285, który wygląda mniej ekstrawagancko, ale ale bije na głowę Tunturi 3 letnią gwarancją ogólną i 5 letnią gwarancją na części na części, wliczając w to części zużywające się!

 

Czy warto?

Po testach, bieżnia trafiła do wypożyczalni Fitnesswdomu.pl, gdzie przepracowała bezawaryjnie ponad rok i została sprzedana, także oceniam ją nieźle. Kupując bieżnię dla siebie, postawił bym na sprzęt z lepszą gwarancją i mocniejszymi podzespołami. Ponad to, promocje na Tunturi szybko się skończyły, ceny znów podskoczyły i moim zdaniem nie są adekwatne do jakości. Szukajcie wyprzedaży albo skupcie się na innych modelach bieżni. Aktualnie wybór jest spory.

 

Plusy:

-składana

-wygodna

-dobrze wykonana

 

Wady:

-brak skrótów prędkości

-bardzo wysoka cena

 

Aktualna cena

Alternatywny sprzęt

Wypożycz do domu

-Cezary 2017

 

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...


W ramach ciekawostki podaję parametry, bo nie wszystkie sklepy dokładnie ujmują je w opisie. Często mam do czynienia z faktem zawyżania parametrów i tu fantazja kogoś na prawdę poniosła, bo silniki 4,5HP zaczynają się w bieżniach komercyjnych z wysokiej półki np. Technogym, Precor, Life, w topowych modelach. W bieżni domowej, jest to nierealne.

 

"Parametry techniczne" wg. dystrybutora:

Silnik: 4,5 HP DC

Prędkość: 0,8 - 20 km/h

Regulacja nachylenia: 0 - 12%

Wymiar powierzchni biegowej (cm):  149 x 50

Grubość blatu biegowego: 25 mm

Prąd: 230V AC / 50 / 60Hz_Direct

Możliwość składania

System pochłaniający wstrząsy: T-Flex

Wymiary po rozłożeniu (cm): 179 x 84 x 137

Wymiary kartonu (cm): 99 x 84 x 161

Waga produktu: 95 kg

Max waga użytkownika: 150 kg

Pomiar tętna na poręczy

Odbiornik telemetryczny HR wbudowany

Uchwyt na butelkę

Koła transportowe

Wyświetlacz: 6,6-calowy kolorowy wyświetlacz LCD z podświetleniem

Programy: 23 (1 Ręczny, 17 zdefiniowanych, 2 użytkownika, 2 tętno, 1 Body Mass)

Wyświetlane informacje: czas, dystans, kalorie

Bluetooth i ładowarka USB / (5V DC - 1A)

Aplikacje dla inteligentnego urządzenia (Android / iOS)

Kinomap / Fit

Wsparcie dla Tableta

Gwarnacja 2 lata