Spirit XE395 opinia (model 2016 i nowsze)

 

Komfort treningu - wysoki

Stabilność - b. dobra

Płynność ruchu - dobra

Jakość wykonania - dobra

Niezawodność - wysoka

Wyposażenie – b.dobre

Cena/jakość – b.dobra

Cena 5499zł

 

Obecnie Spirit Fitness to moja ulubiona marka, która ma same solidne i sensowne maszyny. Jest to też największa marka fitness, która nie wprowadza celowego postarzania i skracania życia produktów. Testowany model jest najnowszą wersją XE395, która prawie wcale nie różni się od starej dobrej.

 

Montaż jest długi i wymaga zmontowania wielu elementów. Instrukcja, jest prosta, czytelna i obrazkowa. Warto przestudiować ją dobrze przed przystąpieniem do montażu, bo niektóre oczywiste kroki należy wykonać w nieoczywistym czasie, a niektóre śrubki są do siebie łudząco podobne ale jednak nie identyczne.

 

Po złożeniu orbitrek jest duży i czarny. Wizualnie, prezentuje się dobrze, zdecydowanie lepiej niż w starej wersji. Elementy plastikowe są czarne, grube, dobrze wykonane. Metalowe są szare, lakierowane. Bardzo dużą zaletą jest gruba, precyzyjnie pospawana rama, z wysokiej jakości stali. Wszystkie gwinty, łączenia i rozwiązania techniczne są na wysokim poziomie. Postępem w stosunku do starej wersji jest wprowadzenie podwójnych rolek na podwójnej prowadnicy. Dodatkowo zwiększa to trwałość, poprawia stabilność i podnosi maksymalny udźwig do 150 kg.

 

Konsola jest czysta i czytelna, podświetlana, z możliwością ustawienia kąta pochylenia dla wyższych i niższych użytkowników. Wyposażona w półkę pod tablet, kieszonkę na drobiazgi, głośniki i wiatrak. Ilość programów treningowych nie jest zbyt imponująca, ale zdecydowanym plusem jest prostota obsługi. Mamy też wskaźnik pulsu, który jest bardzo przydatny. Bezprzewodowy pas do pomiaru pulsu jest w zestawie. Nowa konsola jest wyposażona w bluetooth, łączy się z telefonem lub tabletem dzięki aplikacji Spirit Fit. Aplikacja pozwala na prowadzenie dziennika treningowego, integracje z innymi aplikacjami np. FitBit, Map My Fitness itd. Całość nie jest rewolucyjna, ale wygląda atrakcyjnie i zadowoli fanów wszelkich gadżetów.

 

Komfort i ergonomia treningu. To najmocniejsza strona XE395 i na tym polu ten model bije konkurentów na głowę. Od góry do samego dołu orbitrek jest bardzo dobrze przemyślany. Ruchome rączki maja uchwyt Multigrip, dzięki któremu możemy za nie pchać do przodu i do tyłu ale także do góry i do dołu. Zapewniają kompleksowy trening górnych partii ciała. W rączkach są przyciski regulacji obciążenia i kąta nachylenia, więc można zmieniać intensywność treningu bez odrywania rąk od drążków. Kolejnym ogromnym plusem są platformy pod stopy. Nie tylko mają rozstaw 5cm - bardzo wygodny, to jeszcze są całkiem szerokie i pokryte miękką gąbką. Dobrze odnajdą się na nich użytkownicy o bardzo różnym wzroście - od 150 do 190cm. Można na nich ćwiczyć boso i można regulować je w pionie. Żadne inne platformy pod stopy nie zapewniają tylu regulacji i żadne nie są tak wygodne. I jeśli myślicie, że to koniec, to nie, bo są też pochylone o 2 stopnie do wewnątrz, dla poprawienia wygody i poczucia bezpieczeństwa. Jest to idealna maszyna także do rehabilitacji.

 

Krok jest płynny i regulowany! To jest orbitrek z prawdziwą regulacją wysokości kroku. Możemy jechać z górki, pod górkę oraz po płaskim. Podnoszenie kroku jest też wygodne dla osób niskich. Dlatego XE395 może być używany przez osoby o sporej różnicy wzrostu. Regulacja wysokości jest bardzo przydatną funkcją i sprawia, że możemy ćwiczyć codziennie przez rok i każdy trening będzie trochę inny. Na tym orbitreku nie sposób się nudzić. Podnoszenie kroku świetnie współgra z uchwytami Multigrip, dzięki którym zawsze mamy dobry chwyt pod ręką.

 

Obciążenie zmienia się płynnie i można dodać go dużo. W połączeniu z opcją jazdy pod górkę gwarantuje to możliwość intensywnych treningów.

Stabilność jest bardzo dobra. Wynika z ogólnej masy sprzętu oraz dobrego systemu poziomowania, na miękkich gumach, które niczym amortyzator wybierają nierówności podłogi. Orbitrek daje bardzo wysokie poczucie bezpieczeństwa, nie buja się i nie przesuwa w trakcie ćwiczeń.

 

Niezawodność jest wysoka i nie zanotowałem żadnych seryjnych usterek. W jednym egzemplarzu wymienialiśmy koło zamachowe oraz w innym ruchoma rampa potrafiła popiskiwać, ale wystarczyło zmienić kąt nachylenia raz na jakiś czas, by rozwiązać ten drugi problem. Orbitreki Spirita znane są z trwałości i cieszą się bardzo dobrą reputacją nie tylko w domach ale również w klubach fitness. Gwarancja w USA to dożywotnia na ramę, dożywotnia na części i 10 lat na hamulec!!! W Europie dystrybutorzy są bardziej powściągliwi ale gwarancja jest nadal najlepsza - dożywotnia na ramę, 5 lat na części i 3 lata na robociznę!

Warto też podkreślić, że Spirit nie stosuje popularnych zabiegów, planowego postarzania produktu. Sprzęt jest zmontowany tak, by dało się go łatwo naprawić, bez użycia specjalistycznych narzędzi i na ogólnodostępnych podzespołach. Spirit jest zaprojektowany i wykonany tak, by służył wiele lat.

 

Czy warto? Standardowa cena to 6499zł i osobiście kupił bym taki orbitrek za taką kwotę. Świetnie sprawdzi się w intensywnych treningach domowych, rehabilitacji i w domach gdzie ćwiczą osoby o różnym wzroście. Jest wygodny, solidny i zaspokaja absolutnie wszystkie moje potrzeby. Nie oznacza to, że wszyscy szukają od orbitreka tego samego, co ja.

W stosunku do konkurencji, Spirit jest bardzo zachowawczy. Bazuje na starych sprawdzonych patentach i udanych konstrukcjach.Widać to po większości maszyn tej marki, które od kilkunastu lat zmieniły się tylko wizualnie, oraz wzbogaciły o łączność ze smartfonem. Cieszę się, że wysoka jakość Spirita jest niezmienna i firma nie zdecydowała się na oszczędności kosztem jakości, ani na zabiegi celowego postarzania produktu, który miał by się rozpadać po upływie gwarancji. Konkurencyjne firmy, w zbliżonej cenie oferują sprzęt bardziej interaktywny, z lepszymi aplikacjami i dodatkami, ale fizycznie słabiej wykonany.

 

Zalety

-wszechstronny

-solidny

-rewelacyjna gwarancja

 

Wady

-aplikacja Spirit jest słaba

 

-wysoka cena

 

Sprawdź aktualną cenę

Alternatywny orbitrek

-Cezary Czerwiec 2017

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...


Recenzja starej wersji.

Spirit XE395 (model 2015r) opinia

Komfort treningu - wysoki

Stabilność - b. wysoka

Płynność ruchu - dobra

Jakość wykonania - dobra

Niezawodność - wysoka

Wyposażenie - dobre

Cena/jakość - dobra

 

Cena 6499zł (w dniu testu 4/04/2016)

 

Produkty marki Spirit Fitness istnieją na polskim rynku od kilku lat i pomimo bardzo dobrej renomy na świecie u nas cieszą się średnią popularnością ze względu na wysokie ceny. Kupując najtańszy orbitrek Spirita musimy czekać na dobrą promocję i wydać co najmniej 4200zł za model XE195. Model XE395 jest zaledwie średniakiem w ofercie tej marki, a jednak oferuje ogromne możliwości treningowe, deklasując większość orbitreków domowych i niektóre komercyjne.

 

Montaż jest długi i wymaga zmontowania wielu elementów. Instrukcja, jest prosta, czytelna i obrazkowa. Warto przestudiować ją dobrze przed przystąpieniem do montażu, bo niektóre oczywiste kroki należy wykonać w nieoczywistym czasie, a niektóre śrubki są do siebie łudząco podobne ale jednak nie identyczne.

 

Po złożeniu orbitrek jest duży i szary. Pomimo bardzo wysokiej jakości materiałów, wykonania na bardzo wysokim poziomie, dobrego lakieru na elementach metalowych i dobrej klasy plastików całość prezentuje się owszem, solidnie, ale zdecydowanie zbyt szaro. Jeśli czytaliście moje inne recenzje, to wiecie, że solidność zawsze stawiam przed wyglądem i wygląd jest dla mnie drugorzędny, ale tu ktoś wyjątkowo się nie popisał. I nie zrozumcie mnie źle, XE395 nie jest brzydki, ale za ponad 6000zł spodziewałem się czegoś ładniejszego. Na szczęście w nowej wersji na rok 2016 wprowadzono kilka ulepszeń, w tym nowy design.

 

Konsola jest czysta i czytelna, podświetlana, z możliwością ustawienia kąta pochylenia dla wyższych i niższych użytkowników. Wyposażona w półkę pod tablet, kieszonkę na drobiazgi, głośniki i wiatrak. Ilość programów treningowych nie jest zbyt imponująca, ale zdecydowanym plusem jest prostota obsługi. Jest też wskaźnik poziomu aktywacji mięśni przy różnych rodzajach treningu np. jeden trening bardziej atakuje uda a inny ręce. Moim zdaniem to bajer.

 

Komfort i ergonomia treningu. To najmocniejsza strona Xe395 na tym polu ten model bije konkurentów na głowę. Od góry do samego dołu orbitrek jest bardzo dobrze przemyślany. Ruchome rączki maja uchwyt Multigrip, dzięki któremu możemy za nie pchać do przodu i do tyłu ale także do góry i do dołu. Zapewniają kompleksowy trening górnych partii ciała. W rączkach są przyciski regulacji obciążenia i kąta nachylenia, więc można zmieniać intensywność treningu bez odrywania rąk od drążków. Kolejnym ogromnym plusem są platformy pod stopy. Nie tylko mają rozstaw 5cm - bardzo wygodny, to jeszcze są całkiem szerokie i pokryte miękką gąbką. Dobrze odnajdą się na nich użytkownicy o bardzo różnym wzroście. Można na nich ćwiczyć boso i można regulować je w pionie. Żadne inne platformy pod stopy nie zapewniają tylu regulacji i żadne nie są tak wygodne. I jeśli myślicie, że to koniec, to nie, bo są też pochylone o 2 stopnie do wewnątrz, dla poprawienia wygody i poczucia bezpieczeństwa.

 

Krok jest płynny i regulowany! To jest orbitrek z prawdziwą regulacją wysokości kroku. Możemy jechać z górki, pod górkę oraz po płaskim. Podnoszenie kroku jest też wygodne dla osób niskich. Dlatego XE395 może być używany przez osoby o sporej różnicy wzrostu. Regulacja wysokości jest bardzo przydatną funkcją i sprawia, że możemy ćwiczyć codziennie przez rok i każdy trening będzie trochę inny. Na tym orbitreku nie sposób się nudzić. Podnoszenie kroku świetnie współgra z uchwytami Multigrip, dzięki któremu zawsze mamy dobry chwyt pod ręką.

 

Obciążenie zmienia się płynnie i można dodać go bardzo dużo. W połączeniu z opcją jazdy pod górkę gwarantuje to możliwość bardzo intensywnych treningów.

 

Stabilność jest bardzo dobra. Wynika z ogólnej masy sprzętu oraz dobrego systemu poziomowania, na miękkich gumach, które niczym amortyzator wybierają nierówności podłogi. Orbitrek daje bardzo wysokie poczucie bezpieczeństwa, nie buja się i nie przesuwa w trakcie ćwiczeń.

 

Jakość wykonania wszystkich elementów jest bardzo wysoka.

 

Niezawodność jest wysoka i nie zanotowałem żadnych seryjnych usterek. W jednym egzemplarzu wymienialiśmy koło zamachowe oraz w innym ruchoma rampa potrafiła popiskiwać, ale wystarczyło zmienić kąt nachylenia raz na jakiś czas, by rozwiązać ten drugi problem. Orbitreki Spirita znane są z trwałości i cieszą się bardzo dobrą reputacją nie tylko w domach ale również w klubach fitness. Gwarancja w USA to dożywotnia na ramę, dożywotnia na części i 10 lat na hamulec!!! W Europie dystrybutorzy są bardziej powściągliwi ale gwarancja jest nadal najlepsza - dożywotnia na ramę, 5 lat na części i 2 lata na robociznę!

 

Czy warto? Standardowa cena to 6499zł i osobiście kupił bym taki orbitrek za taką kwotę. Świetnie sprawdzi się w intensywnych treningach domowych, rehabilitacji i w domach gdzie ćwiczą osoby o różnym wzroście. Jest wygodny, solidny i zaspokaja absolutnie wszystkie moje potrzeby. Nie oznacza to, że wszyscy szukają od orbitreka tego samego, co ja. Dla mnie fakt wyglądu, różnorodności programów treningowych i połączenia z telefonem, czy tabletem jest mało ważny, ale jeśli wam robi to różnicę, to albo dopłacicie słono do np. Sole Fitness E95 albo będziecie musieli po czekać aż dotrze do Polski nowa wersja, która ma być trochę ładniejsza i łączyć się ze specjalną aplikacją Spirit. Wersja 2016 pojawi się u nas całkiem szybko, bo pod koniec roku 2017 - jak autobus pospieszny w Misiu :D

 

Zalety

-wszechstronny

-solidny

-rewelacyjna gwarancja

 

Wady

-bardziej szary nie mógł być

 

Sprawdź aktualną cenę

Alternatywny orbitrek

-Cezary 4/2016