Spirit XT685 - test bieżni do klubu i do domu

Spirit XT685 - bieżnia komercyjna lekka opinia.

 

Jest to model przejściowy między sprzętem komercyjnym a domowym, przeznaczony do użycia w małym klubie lub do bardzo intensywnego użytku domowego. Jest to popularny wybór maratończyków, ultramaratończyków i triatlonistów. Jest to najtańsza bieżnia marki spirit, która nie jest składana.

 

Montaż jest prosty, łatwiejszy niż przy modelach składanych. W trakcie montażu nie da się popełnić żadnych błędów, wszystkie części pasuję do siebie jak puzle i nie ma ich za dużo.

 

Jakość wykonania jest typowo Spiritowa - dokładnie, estetycznie, prosto. Udziwnień nie ma, wszystko jest na starych, sprawdzonych systemach. Ten, kto ma bieżnię Spirita kupioną 10 lat temu, wie że może ją naprawić na podzespołach bieżni z rocznika 2019. Spirit nie uśmierca swoich dobrych produktów, z czasem wprowadzając delikatne ulepszenia.

 

W stosunku do niższych modeli np. XT385, mamy kilka ulepszeń technicznych. Jest mocniejszy silnik, większe rolki fi75 i dwustronny, woskowany pokład. Oznacza to tyle, że jeśli zaniedbamy serwisowanie i zniszczymy pokład np. piaskiem lub innymi zabrudzeniami, to możemy go przekręcić na lewą stronę i w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze. Wosk sprawia, że blat powinien być bardziej żywotny, nawet przy intensywnej eksploatacji i trudniejszych warunkach użytkowania i przechowywania.

 

Składanie bieżni, które jest w warunkach domowych zaletą, jest też czynnikiem osłabiającym konstrukcję bieżni. Przez to w ramie jest więcej słabych punktów, możliwości luzowania śrub, rama jest bardziej elastyczna itd. Dlatego wszystkie bieżnie profesjonalne są nie składane. Brak zawiasów poprawia stabilność, sztywność, wytrzymałość i ostateczną żywotność bieżni. Dostajemy długowieczność kosztem metrażu - coś co w sprzęcie fitness jest regułą. Taką bieżnię można łatwo jednoosobowo przestawić, ale wymaga to trochę więcej siły niż przy wersji składanej.

 

Konsola jest identyczna jak w niższych modelach bieżni Spirita, rozbudowana o kilka dodatkowych programów. Klasyczna, prosta w obsłudze i bardzo intuicyjna nie licząc przycisków skrótów. Skróty to cyferki, które od razu ustawiają wybrany kąt nachylenia i prędkość np. wciskamy 3 i bieżnia porusza pas z prędkością 3 km/h lub wciskamy 10 dla prędkości 10km/h. W modelu XT685 trzeba najpierw wcisnąć przycisk prędkość, później wcisnąć liczby np. 10,0 lub 9,0 lub 5,5 itd. Funkcja która zawsze i wszędzie była prosta została tu niepotrzebnie skomplikowana. Jest to jedyna wada tego urządzenia, ale jest to wada naprawdę debilna, bo stary system był dobry i sprawdzony. Incline działa na tej samej zasadzie i też mi się to nie podoba.

 

Cała reszta działa świetnie.

Przyciski są duże, wygodne i dobrze reagują na dotyk. Wyświetlacz jest czytelny, podaje wszystkie witalne informacje, w tym tempo na km. Zmiana obciążenia standardowymi przyciskami jak i przyciskami w poręczach działa dobrze. Wentylator działa nawet nieźle, a kieszenie na klamoty mamy z przegródkami tak by klucze, telefon, napoje i inne drobiazgi nam się nie obijały w trakcie biegu. Głośniki są lepsze niż w telefonie komórkowym a jakość dźwięku jest akceptowalna. Dla fanów gadżetów jest półka pod tablet. Standardowo, bieżnia łączy się przez bluetooth z aplikacją Spirit Fit.

 

Bieganie na XT685 jest przyjemne, bez udziwnień. Długi i szeroki pas zapewnia odpowiedni komfort nawet bardzo wysokim użytkownikom i szybkim biegaczom. Amortyzacja jest perfekcyjna, nie za miękka. Mój egzemplarz nie wymagał żadnych regulacji ani smarowania. Po zmontowaniu bieżnia od razu nadawała się do pracy. Prędkość max. to 18km/h i w moich treningach nigdy nie potrzebowałem więcej. 4 Konny niewysilony motor z łatwością radzi sobie z udźwignięciem użytkowników ciężkich i lekkich, takich jak ja. Jest przy tym bardzo cichy, a brak systemu składania sprawia, że ogólna głośność bieżni jest mniejsza niż w modelach składanych. 4 KM to moc deklarowana przez producenta, który jest znany z uczciwości w kwestii danych technicznych więc możemy założyć, że realnie silnik ma 3-4KM w mocy ciągłej, przy 4000 obr. To oznacza, że istnieje spory zapas mocy i silnik nie będzie męczyć się nawet przy intensywnej eksploatacji. Dlatego w USA silnik jest na dożywotniej gwarancji. W Polsce aktualnie mamy 5 lat gwarancji na silnik, 5 lat na części i w tym 3 lata ogólnej gwarancji z dojazdem serwisu czyli najlepsza gwarancja na bieżnię, dostępna w Polsce na ten moment.

 

Cena to 8000zł ale ciągle można ją zamówić w przedsprzedaży znacznie poniżej 6000zł i w tej kwocie nie znam lepszej bieżni komercyjnej, czy nawet domowej, z choćby zbliżoną gwarancją. Nie wspominając o dwustronnym woskowanym blacie, dwuwarstwowym pasie i adekwatnie mocnym silniku. Nie jest to sprzęt rozrywkowy ani wizualnie atrakcyjny. Nie rozpieszcza opcjami multimedialnymi, nie powoduje szybszego bicia serca. Jest to koń roboczy, który wykona tyle pracy, ile na niego zrzucicie. Zrobi to kulturalnie, wygodnie i bezawaryjnie. Dlatego do domowej lub komercyjnej siłowni nada się idealnie. Polecam.

-Cezary 2019

Sprawdź aktualne ceny

Alternatywny sprzęt