Spirit XT685 - test bieżni do klubu i do domu

Spirit XT685 - najsolidniejsza bieżnia domowa / lekka klubowa.

 

Jest to model przejściowy między sprzętem komercyjnym a domowym, przeznaczony do użycia w małym klubie fitness lub do bardzo intensywnego użytku domowego. Jest to popularny wybór maratończyków, ultramaratończyków i triatlonistów. Jest to najtańsza bieżnia marki Spirit, która nie jest składana.

 

Montaż jest prosty, łatwiejszy niż przy modelach składanych. W trakcie montażu nie da się popełnić żadnych błędów, wszystkie części pasuję do siebie jak puzzle i nie ma ich za dużo.

 

Jakość wykonania jest typowo Spiritowa - dokładnie, estetycznie, prosto. Udziwnień nie ma, wszystko jest na starych, sprawdzonych systemach. Ten, kto ma bieżnię Spirita kupioną 10 lat temu, wie że może ją naprawić! Wszystkie części zamienne i manuale naprawcze są dostępne. Spirit nie uśmierca swoich dobrych produktów, z czasem wprowadzając delikatne ulepszenia.

 

W stosunku do niższych modeli np. XT385, mamy kilka ulepszeń technicznych. Jest mocniejszy silnik, większe rolki fi75 i dwustronny, woskowany pokład. Oznacza to tyle, że jeśli zaniedbamy serwisowanie i zniszczymy pokład np. piaskiem lub innymi zabrudzeniami, to możemy go przekręcić na lewą stronę i w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze. Wosk sprawia, że blat powinien być bardziej żywotny, nawet przy intensywnej eksploatacji i trudniejszych warunkach użytkowania i przechowywania. Ponad to blat nie wymaga smarowania.

 

Składanie bieżni, które jest w warunkach domowych zaletą, jest też czynnikiem osłabiającym konstrukcję bieżni. Przez to w ramie jest więcej słabych punktów, możliwości luzowania śrub, rama jest bardziej elastyczna itd. Dlatego wszystkie bieżnie profesjonalne nie są składane. Brak zawiasów poprawia wyciszenie, stabilność, sztywność, wytrzymałość i ostateczną żywotność bieżni. Dostajemy długowieczność kosztem metrażu - coś co w sprzęcie fitness jest regułą. Taką bieżnię można łatwo jednoosobowo przestawić, ale wymaga to trochę więcej siły niż przy wersji składanej.

 

Konsola jest podobna jak w niższych modelach bieżni Spirita, rozbudowana o kilka dodatkowych programów. Klasyczna, prosta w obsłudze i bardzo intuicyjna nie licząc przycisków skrótów. Skróty to cyferki, które od razu ustawiają wybrany kąt nachylenia i prędkość np. wciskamy 3 i bieżnia porusza pas z prędkością 3 km/h lub wciskamy 10 dla prędkości 10km/h. W modelu XT685 trzeba najpierw wcisnąć przycisk prędkość, później wcisnąć cyfry np. 10,0 lub 9,0 lub 5,5 itd. Funkcja która zawsze i wszędzie była prosta została tu niepotrzebnie skomplikowana, ponoć na potrzeby użytku rehabilitacyjnego. Jest to jedyna wada tego urządzenia, ale jest to wada naprawdę debilna, bo stary system był dobry i sprawdzony. Skróty do kąta nachylenia działają na tej samej zasadzie i też mi się to nie podoba.

 

Cała reszta działa świetnie.

Przyciski są duże, wygodne i dobrze reagują na dotyk. Wyświetlacz jest czytelny, podaje wszystkie witalne informacje, w tym tempo na km. Zmiana obciążenia standardowymi przyciskami jak i przyciskami w poręczach działa dobrze. Wentylator działa nawet nieźle, a kieszenie na klamoty mamy z przegródkami tak by klucze, telefon, napoje i inne drobiazgi nam się nie obijały w trakcie biegu. Głośniki są lepsze niż w telefonie komórkowym a jakość dźwięku jest akceptowalna. Dla fanów gadżetów jest półka pod tablet. Bieżnia łączy się przez bluetooth ze Spirit Fit, Zwift, Kinomap i innymi aplikacjami, z których nie korzystam.

 

Bieganie na XT685 jest przyjemne, bez udziwnień. Długi i szeroki pas zapewnia odpowiedni komfort nawet bardzo wysokim użytkownikom i szybkim biegaczom. Amortyzacja jest perfekcyjna, nie za miękka, nie za sztywna. Mój egzemplarz nie wymagał żadnych regulacji. Po zmontowaniu bieżnia od razu nadawała się do pracy. Prędkość max. to 18 km / h i w moich treningach nigdy nie potrzebowałem więcej. 4 Konny niewysilony motor z łatwością radzi sobie z udźwignięciem użytkowników lekkich, takich jak ja, ale też użytkowników ciężkich do 150 kg. Jest to warte podkreślenia, bo większość producentów znacznie zawyża max udźwig, a w XT685 jest to waga sprawdzona przez kilku moich klientów ważących właśnie 150 kg, którzy są szczęśliwymi posiadaczami tego modelu od kilku lat. Jest przy tym bardzo cichy, a brak systemu składania sprawia, że ogólna głośność bieżni jest mniejsza niż w modelach składanych. 4 KM to moc deklarowana przez producenta, który jest znany z uczciwości w kwestii danych technicznych więc możemy założyć, że realnie silnik ma 3-4KM w mocy ciągłej, przy 4000 obr. To oznacza, że istnieje spory zapas mocy i silnik nie będzie męczyć się nawet przy intensywnej eksploatacji. Dlatego w USA silnik jest na dożywotniej gwarancji. W Polsce aktualnie mamy 5 lat gwarancji na silnik, 5 lat na części i w tym 3 lata ogólnej gwarancji z dojazdem serwisu czyli najlepsza gwarancja na bieżnię, dostępna w Polsce na ten moment.

 

Cena to ok 9000 zł ale często można ją zamówić w promocji poniżej 7000 zł i w tej kwocie nie znam lepszej bieżni komercyjnej, czy nawet domowej, z choćby zbliżoną gwarancją. Nie wspominając o dwustronnym woskowanym blacie, dwuwarstwowym pasie i adekwatnie mocnym silniku. Nie jest to sprzęt mocno rozrywkowy ani wizualnie wyróżniający się. Nie rozpieszcza opcjami multimedialnymi, nie powoduje szybszego bicia serca od samego patrzenia. Jest to koń roboczy, który wykona tyle pracy, ile na niego zrzucicie. Zrobi to kulturalnie, wygodnie i bezawaryjnie. Dlatego do domowej lub komercyjnej siłowni nada się idealnie. Polecam.

-Cezary Bogusławski 2019

Sprawdź aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

 

Recenzja w oparciu o testy oraz informacje po sprzedaży 100+ szt. od Marca 2019r. Do Maja 2019 nie zanotowałem usterek seryjnych, większych problemów, ani jednej usterki silnika.

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...