System hamowania

Wyróżniamy 3 zasadnicze systemy hamowania:

-elektromagnetyczy

-magnetyczny

-mechaniczny

 

System mechaniczny jest to przestarzała i mało popularna technologia, dlatego nie poświęcimy mu więcej uwagi.

System magnetyczny jest najbardziej popularny, dlatego przyjrzymy mu się dokładniej.

System elektromagnetyczny

System elektromagnetyczny działa dzięki ekektromagnesowi, który przyciąga koło zamachowe. Dodając obciążenia z poziomu komputera, zwiększamy pracę elektromagnesu, który bardziej przyciąga koło zamachowe, dzięki czemu opór jest większy. Analogicznie, zmniejszając moc elektromagnesu zmniejszamy opór.

 

Plusy systemu elektromagnetycznego:

-cicha płynna praca

-możliwość ustawienia bardzo silnego obciążenia

-programy treningowe

 

Minusy:

-wysoka cena

-relatywnie wysoki pobór prądu

-brak jakiegokolwiek oporu przy braku prądu

-producenci podają często, że w ich urządzeniach jest hamulec elektromagnetyczny, podczas, gdy jest zwykły magnetyczny, żeby to sprawdzić, trzeba maszynę rozkręcić


Magnetyczny system hamowania sterowany komputerem

System magnetyczny działa dzięki magnesom przyczepionym na stałe do ramienia dopasowanego kształtem do koła zamachowego. Magnesy działają ze stałą siłą. Dodając obciążenia z panelu komputera uruchamiamy silniczek, który przybliża ramię z magnesami do koła zamachowego, dzięki czemu na koło zamachowe działa większa siła. Zmniejszając obciążenie z panelu komputera, za pomocą silniczka, oddalamy ramię z magnesami od koła zamachowego i opór na kole maleje.

 

Plusy systemu magnetycznego:

-cicha płynna praca

-programy treningowe

-niska cena

 

Minusy:

-urządzenie działa bez prądu, ale nie można zmieniać wartości obciążenia

-silniczek bywa awaryjny


Magnetyczny system hamowania sterowany pokrętłem

System magnetyczny działa dzięki magnesom przyczepionym na stałe do ramienia dopasowanego kształtem do koła zamachowego. Magnesy działają ze stałą siłą. Dodając obciążenia za pomocą pokrętła przybliżamy ramię z magnesami do koła zamachowego, dzięki czemu na koło zamachowe działa większa siła. Zmniejszając obciążenie za pomocą pokrętła, oddalamy ramię z magnesami od koła zamachowego i opór na kole maleje.

 

Plusy systemu magnetycznego sterowanego pokrętłem:

-cicha płynna praca

-niska cena

-nie potrzebuje prądu do zmiany obciążenia

 

Minusy:

-wymaga baterii do wyświetlacza

-brak programów treningowych

Podsumowanie

System hamowania w orbitreku/rowerku często decyduje o tym, jaki sprzęt kupujemy. Niemniej jednak pamiętajmy, że jakość maszyny ocenia się tak jak jakość łańcucha, czyli po jego najsłabszym ogniwie. System hamowania nie jest najważniejszą częścią eliptyka. Elektromagnetyczny sprzęt też może być słaby, jeśli maszyna nie jest dobrze zaprojektowana i wykonana. Dla mnie bardziej liczy się jakość ramy i innych użytych materiałów.

 

Osobiście polecam eliptyki magnetyczne sterowane pokrętłem lub komputerem. Pracują równie cicho co elektromagnetyki, zapewniają zbliżony komfort pracy i ich ceny są przystępne. Dlatego, kiedy sprzedawca zachwala elektromagnetyczny system EMS, zastanów się, czy chcesz dopłacić 20% za coś, co nie sprawi Ci zasadniczej różnicy w codziennym użyciu.