Orbitrek do 2000 zł

Przedział cenowy od 1000 zł do 2000 zł nie jest tak paskudnym tematem jak ten poniżej 1000 zł. Tu rynek ciągle nas nie rozpieszcza i jeśli tylko możecie dołożyć jeszcze kilkaset złotych, to warto, bo dobre maszyny są już bardzo blisko.

 

Jeśli nie możemy doinwestować to warto szukać orbitreka w miarę solidnego, którego podstawową zaletą jest wytrzymałość i niezły serwis. Warto też poczekać na wyprzedaż, by upolować orbitrek, który na co dzień jest w wyższej cenie. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy orbitrek z napędem przednim, lub mało awaryjny z napędem tylnym. Różnicę między jednym a drugim systemem opisałem w dziale Przedni Napęd i warto o tym po czytać, bo jest to jedna z kluczowych kwestii w doborze maszyny.

Warto też zwrócić uwagę na szerokość rozstawu platform pod stopy – najlepiej by była mniejsza niż 20cm. Pamiętajcie, że dane techniczne, takie jak waga koła zamachowego i system hamowania, bardzo często są przekłamane. 90% opisów technicznych sprzętu na polskim rynku jest niezgodnych ze stanem faktycznym i nie warto się kierować danymi technicznymi za bardzo. Nie warto też myśleć o długości kroku, która jest „sztucznie wydłużana” kosztem jakości innych podzespołów np. ramy orbitreka.

 

Różnice między sprzętem za 1 tys. i tym za 2 tys. nie są widoczne od razu, szczególnie na papierze. Faktyczna różnica w jakości wykonania, szczególnie tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka, jest bardzo duża. Mając do dyspozycji skromy budżet nie da się zrobić dobrego orbitreka i jeszcze na nim zarobić. Weźmy pod uwagę, że 70% ceny sprzętu to podatki, marketing, koszty dystrybucji i inne nie związane z produkcją samej maszyny.

Kupując orbitrek w cenie bliżej 2 tys. Możemy liczyć na niezły sprzęt, który nie powinien rozlecieć się za szybko. Przy odrobinie szczęścia może on być wygodny. Dopasowanie do parametrów fizycznych użytkownika będzie średnio trafione i zazwyczaj będziemy mieli do wyboru orbitrek albo wygodny, albo solidny, ale nie wygodny i solidny jednocześnie. Stawia to w komfortowej pozycji osoby lekkie, do 90 kg, które nie potrzebują tak solidnej maszyny jak osoby ważące 130 kg.

 

Osobom niskim i średniego wzrostu najbardziej polecam mały przedni napęd np. Xterra FS3.5, Energetic E-NW1000, Taurus X5.1

Cięższym użytkownikom sugeruję Sportopa E850p, Kettlera Rivo, Dunka Zipro i orbitreki używane.

 

Używki

Jestem wielkim fanem używek, czyli orbitreków z drugiej ręki. Za pół ceny można mieć sprzęt wysokiej jakości, który kiedyś był bardzo drogi, a teraz często zalega na strychach, w piwnicach i właściciele próbują się go pozbyć. Nowy kosztował 4000zł a teraz można go mieć za 2000zł. O dobre używki pytajcie mnie w dziale Forum, ale polecam orbitreki z napędem przednim, oraz stare i sprawdzone: Kettler Satura, Vito, Unix, Sportop E2000p, E850p, Xterra FS3.5, FS3.9 itd.

Ciemną stroną takiego zakupu jest brak gwarancji i tu można się nieźle naciąć, bo jeśli kupimy nietypowy sprzęt, to może się okazać, że na rynku brakuje do niego części zamiennych np. Domyos, NT. Dlatego warto rozważyć modele, które są obecnie lub kiedyś były popularne i z nich wybierać te najbardziej zadbane.

 

O szczegóły pytajcie na moim kanale Youtube.

 

Powodzenia