Polecane marki

Polecam kilka marek sprzętu, szczególnie te, które znam najlepiej, mam na nie najmniej reklamacji i osobiście ich używałem. Kluczową rolę odgrywa solidność i uczciwość samych firm dystrybuujących i produkujących a nie tylko sprzęt. Produkcja i dystrybucja w dużych firmach ma pewną filozofię i określony kierunek, w którym dana firma podąża w dłuższym okresie. W firmach mniejszych jest dużo przypadkowości i często brak długofalowej strategii dotyczącej produktów. Strategie produktowe mogą być przyjazne lub nieprzyjazne konsumentom np.

  • Dążenie do wieloletniego produkowania dobrej jakości urządzeń i dobra dostępność części zamiennych.
  • Celowe skracanie żywotności produktu, duża rotacja i szybkie zastępowanie starych modeli nowymi, wraz z ograniczeniem dostępności części zamiennych do starych modeli.

Przykładami skrajnie różnego podejścia do tych zagadnień są dwaj najwięksi producenci sprzętu fitness na świecie - Icon producent Nordic Tracka, Domyosa oraz Dyaco, producent Spirita i Xterry.

 

Icon, jako największy producent maszyn fitness na świecie, stawia na dużą rotację i szybkie zastępowanie starych modeli nowymi. Ich sprzęt jest dobry, tani i nowoczesny. Icon cały czas wprowadza do obiegu nowe modele, pozbywając się starych z oferty po 2 - 4 latach. Po zakończeniu sprzedaży danego modelu np. Nordic Track NT4.0 dostępność części zamiennych spadła do zera. Klienci zostali z zepsutymi maszynami bez możliwości naprawy. W Polsce ten problem dotyczył sprzętu marek NT, Proform. Zalety takiej strategii, to niskie ceny, niezła jakość i zaawansowanie technologiczne urządzeń. Wadą jest szybka utrata wartości z powodu braku części. Coraz więcej mówi się też o aspekcie ekologicznym tego typu postępowania, które przyczynia się do nadmiernego zaśmiecania świata i zatruwania środowiska.

 

Dyaco, drugi największy producent ma odmienną strategię. Produkuje sprawdzone modele po 10 i więcej lat, nieznacznie je modyfikując. Ich sprzęt jest solidny, drogi i konserwatywny. Dyaco bardzo powoli wprowadza nowe modele, ale wsparcie do starych trwa bardzo długo i dostępność części zamiennych jest bardzo dobra. Jeśli kupiliście np. Spirita XE195, 10 lat temu, to wszystkie części zamienne nadal są dostępne i możecie go bezproblemowo naprawić. Dotyczy to marek Spirit, Sole i Xterra. Zalety takiej strategii to trwałość, wysoka wartość nawet starych modeli i łatwość napraw. Wadą jest brak nowinek technicznych i relatywnie wysoka cena. Podobną strategię w mniejszej skali stosuje firma Kettler.

Wśród polecanych przeze mnie marek muszę wspomnieć też firmę Matmarco, dystrybutora marki York i Precor. Przez kilka lat prowadziłem udaną współpracę z dystrybutorem Yorka, którego uważam za jednego z bardziej uczciwych sprzedawców, zarówno w stosunku do klientów jak i do partnerów handlowych. York podaje uczciwe parametry techniczne swoich urządzeń, co w dzisiejszych realiach jest rzadkością.