Długość kroku w orbitreku

Trenażer eliptyczny, potocznie zwany orbitrekiem ma 3 kluczowe parametry dotyczące ruchu stóp czyli kroku:

  • długość
  • szerokość
  • wysokość

Dobrze dobrane sprawią, że na orbitreku ćwiczy się wygodnie i z przyjemnością. Wynikają z indywidualnych u podobań i parametrów fizycznych użytkownika np. długości nóg, długości kroku w trakcie naturalnego chodu spacerowego.

 

Największym błędem w doborze jest sztywne kierowanie się starymi tabelami krążącymi po internecie dotyczącymi budżetowych maszyn z napędem tylnym, które zostały wymyślone na potrzeby marketingowe. Wartości podane w nich są znacznie zaniżone.

 

Długość, szerokość i wysokość kroku są ze sobą powiązane i przy kroku wyższym i szerszym wygodna długość będzie mniejsza niż przy kroku wąskim i płaskim.

 

Finalnie, najlepiej dla znacznej większości osób sprawdzi się orbitrek z napędem przednim, relatywnie wąskim rozstawem platform pod stopy od 5 cm do 15 cm i długością kroku od 40 cm do 60 cm. Jeśli korzystacie z aplikacji w telefonie mierzącej długość kroku spacerowego np. Apple Health to podana długość będzie dobrą długością kroku w orbitreku +/- 5 cm.

 

wzrost                   rekomendowana

użytkownika.       długość kroku

155 - 170 cm       40 - 45 cm

170 - 185 cm.      45 - 55 cm

pow. 185 cm.       55 cm lub więcej

 

Orbitrek z regulacją długości kroku będzie wygodny na znacznej większości użytkowników. Np. Axxo N8 będzie bardzo wygodny dla osoby o wzroście 155cm jak i dla użytkownika o wzroście 185 cm dlatego że jego krok regulowany jest w zakresie 40 - 50 cm. Spirit XE895 ma regulację od 45 do aż 60 cm idealną dla użytkowników średniego wzrostu i bardzo wysokich.

 

Kupując orbitrek bez regulacji długości kroku warto pamiętać że:

Najniżsi użytkownicy o wzroście 155cm świetnie odnajdują się na orbitreku Xterra FS3.5 z długością kroku 43 cm. Krok 43 cm nie jest za długi i zdecydowanie nie rekomendujemy nikomu orbitreków o kroku poniżej 40 cm. Krok o długości 43 będzie akceptowalny także dla użytkownika o wzroście 180 cm ale tak wysoka osoba będzie lepiej czuć się na maszynie z krokiem dłuższym, w okolicach 50 - 55 cm. Wyższy użytkownik o wzroście powyżej 190 cm powinien mieć krok od długości 60 lub dłuższy ale takie orbitreki są bardzo rzadko spotykane i kosztowne. Wszelkie parametry podane w liczbach, jak „kodeks piracki” są bardziej sugestiami i dobrym punktem wyjścia niż sztywnymi zasadami. Początki na orbitreku są zachowawcze i krok użytkowników jest krótki. Zdecydowana większość użytkowników, po kilku tygodniach treningu chętnie zwiększyła by długość kroku o 10 cm. Ponad to, ktoś może mieć nieszablonowe proporcje ciała np. długie nogi i krótki tułów lub odwrotnie. Dłuższa noga = dłuższy krok.

 

Długość kroku często idzie w parze z jego jakością. Krok krótki oznacza sprzęt budżetowy, długi ok 50 cm zazwyczaj charakteryzuje orbitreki dobrej klasy a regulacja długości zarezerwowana jest dla urządzeń z wyższej półki.

 

Szerokość kroku, zwana też czynnikiem Q, to najmniejsza możliwa szerokość pomiędzy stopami postawionymi na platformach pod stopy orbitreka (często błędnie mierzona między środkami platform). Przyjmuje się, że optymalna szerokość to 5 - 15cm.

Realnie, szerokość 10 - 15 cm będzie dobra dla większości populacji. Rozstawy szersze będą raczej niewygodne, szczególnie dla niższych osób a w skrajnych wypadkach przyczynią się do kontuzji. Szerokość 5 - 10 cm może być wygodniejsza dla użytkowników niskich, poniżej 160 cm. Tu możemy kierować się zasadą - niższy użytkownik = węższy krok.

 

Wysokość kroku w orbitrekach dobrej klasy wynosi ok 20 cm +/- 5 cm. Relatywnie płaski krok zapewnia bezpieczeństwo i wygodę ruchu. Osoby niższe i średnie preferują krok niższy, wzorowany na ruchu narciarza biegowego.

 

Powyższe parametry najlepiej wypadają w orbitrekach z napędem przednim bo jest to system wygodny i uniwersalny.

Orbitreki z napędem tylnym zazwyczaj charakteryzują się krótkim krokiem poniżej 40 cm, szerokim rozstawem platform pod stopy w okolicach 20 cm i większą wysokością kroku. W napędach tylnych występuje też pozorna regulacja długości kroku, która realnie polega na przesunięciu platform pod stopy do przodu lub do tyłu. Daje to możliwość przesunięcia ćwiczącego na przód lub tył orbitreka ale samej długości kroku nie zmienia. Dlatego znacznie bardziej polecam napęd przedni.

 

Ciekawostka

Żaden z moich klientów nigdy nie żałował że krok w jego orbitreku jest za długi.

Nigdy też nie miałem klienta, który uznał by krok 40 cm za wystarczająco długi. Nawet klienci o wzroście poniżej 160 cm szybko przekonują się do dłuższego kroku.