Wioślarz wodny Spirit CRW800H2O - idealny do małego mieszkania.

 

Kupując ergometr wioślarski z budżetem powyżej 5000 zł wybór jest raczej oczywisty. I jeśli ostatnich 20 lat nie spędziliście w hibernacji, to wiecie że chodzi o C2.

Taniej natomiast o dobry sprzęt bardzo trudno, szczególnie jeśli mamy do wydania 3-4 tyś. Zł. Ten przedział cenowy to strefa kompromisu ale ciągle można w nim znaleźć coś ciekawego i dobrze zbudowanego. Moją propozycja to CRW800H2O marki Spirit Fitness.

 

Montaż jest banalnie prosty, polega na przykręceniu kilku śrub. Przed uruchomieniem musimy jeszcze zalać zbiornik z wodą, co jest równie łatwą operacją. Od wyciągnięcia z kartonu do pierwszego treningu zeszło mi ok 30 minut. Części dobrze pasowały do siebie i nic nie zaskoczyło mnie po drodze.

 

Pozycja i trening.

Na CRW800H2O możemy ułożyć ciało bardzo wygodnie, podobnie jak na większości ergometrów. W stosunku do Concepta 2 mamy trochę bardziej wąsko ustawione stopy i siedzimy trochę wyżej. Strzemiona na stopy mają regulację. Siodełko ma odpowiednią wielkość, profil, jest do tego nie za miękkie, nie za twarde. Rączka jest pokryta twardą gumą. Jest przyjemna w dotyku. Finalnie, jest bardzo wygodnie.

 

Ruch jest bardzo przyjemny, płynny, bez zacięć i szarpnięć i jest to zdecydowanie najmocniejsza strona tego modelu wioślarza. W początkowych pociągnięciach, wirnik młóci wodę, która powoli się rozpędza i rozkręca by wirować w zbiorniku w trakcie treningu. Szum wirującej wody jest bardzo kojący i przy dłuższych treningach zdażyło mi się wpaść w rodzaj transu lub medytacji w ruchu. Nie obawiajcie się, nie odpłynąłem w celu osiągnięcia astralnej transcendencji ale po treningu czułem że ciało mam zmęczone a umysł mocno zrelaksowany. 

Zarówno w trakcie intensywnych interwałów jak i dłuższych lekkich ćwiczeń, CRW zachował bardzo dobrą stabilność. Trening oceniam bardzo pozytywnie.

 

Regulacja oporu.

Niestety odbywa się poprzez dolewanie i spuszczanie wody i jest to jedna z 2 realnych wad jakie zauważyłem. Zalanie zbiornika na „średni” poziom daje adekwatne obciążenie dla większości osób, ale wygodna regulacja też by się przydała. Tu warto dodać, że w większości dobrej klasy wioślarzy wodnych i powietrznych im mocniej ciągniemy tym opór jest większy także wydatek energetyczny regulujemy po prostu ciągnąc mocniej. Tak jest też tym przypadku i to sprawia, że ruch jest bardzo podobny do prawdziwego wiosłowania na prawdziwej łódce, gdzie regulacji oporu przecież nie ma.

 

Konsola.

Jest prosta i czytelna, ale wyniki podawane w metrach są odrobinę przekłamane. Ciągle możemy ich używać by mierzyć jakie czynimy postępy. Porównywać wynik dzisiejszy z wczorajszym itd., ale na bardziej profesjonalnym ergometrze nasze wyniki będą inne. I to jest druga realna wada tego urządzenia.

 

Pomiar pulsu.

Działa średnio. W zestawie jest pas Sigma do bezprzewodowego pomiaru. Zazwyczaj działa dobrze, ale czasami kiedy odsuwamy się od konsoli pas potrafi tracić łączność. Puls na konsoli wtedy przestaje się wyświetlać.

 

Składanie.

Wioślarz Spirit jest sprzętem bardzo praktycznym. Po treningu możemy go bardzo łatwo przetransportować i podnieść do góry oszczędzając mnóstwo miejsca. I w kontekście treningu względem zajmowanego metrażu CRW jest moim zdaniem jedną z najlepszych opcji. W pionie zajmuje ok pół metra kwadratowego powierzchni a możemy na nim zrobić kompleksowy trening całego ciała.

 

Cicho i przyjemnie!

Jest to jeden z bardziej cichych wioślarzy jakie znam. Przy tym wydawane dźwięki nie kłują w ucho, wręcz przeciwnie, mogą działać kojąco. Inni mieszkańcy domu ani sąsiedzi, jeśli mieszacie w blokach nie powinni mieć nic przeciwko Waszym treningom.

 

Bezawaryjność.

Jest bardzo mocnym punktem tego urządzenia. CRW800H2O jest dostępny w Polsce już od ponad 2 lat i wiemy, że psuje się niezmiernie rzadko a wszelkie usterki są łatwe w naprawie.

Sprzęt jest na trzyletniej gwarancji z dojazdem do klienta. Standardowo, w pakiecie jest gwarancja na części zamienne rozszerzona do 5 lat. Tu dodam, że CRW pracuje nie tylko w domach prywatnych użytkowników, ale także w małych klubach fitness i studiach treningu personalnego.

 

Werdykt - polecam!

Zawodowo zajmuję się dystrybucją sprzętu fitness i wprowadzenie CRW800H2O na europejski rynek to była w dużej mierze moja decyzja. Uważam że w cenie do 4000 zł nie ma w Polsce lepszego wioślarza. Jest to sprzęt ogólnorozwojowy, wygodny, solidny i praktyczny. Jeśli szukacie ergometru do amatorskich treningów, to gorąco go polecam.

Jeśli zdarza się Wam ścigać na zawodach stricte wioślarskich lub crossfitowych, to warto dołożyć do Concepta, który jest pod każdym względem lepszy.

 

Alternatywy w zbliżonej cenie?

Aktualnie CRW kosztuje 3000zł z dostawą i w tej cenie nie znam zbliżonej jakości sprzętu na zbliżonej gwarancji. Bliźniacza Xterra ERG650W kosztuje ponad 4000zł jeśli jest dostępna, ale jest na słabszej gwarancji. Mniejsza Xterra ERG600W jest niższej jakości i również na słabszej gwarancji.

 

Alternatywny sprzęt

Wypożycz wioślarza