Bieżnia komercyjna Spirit CT800. Dziś już takich nie robią.

 

CT800 w ciągu najbliższych 12 miesięcy doczeka się faceliftingu. Rzekł bym zasłużonego, bo jest produkowana w niezmienionym wyglądzie od 10 lat. Ale w gruncie rzeczy, nie wiem czy warto. Dziś jest to sprzęt wizualnie trochę w stylu poprzedniej dekady, ale za rok -  dwa będzie to vintygowy klasyk, retro kombajn z czasów, kiedy projektowało się na lata. Z czasów, kiedy produkt dało się łatwo naprawić, części były dostępne, a trwałość gwarantowała sukces produktu i całej firmy. Taka odwrotność Apple, iPhonów i MacBooków. I owszem, mam wszystkie 3 w.wymienione produkty. I owszem, 2 z nich wkrótce trzeba będzie wymienić na nowsze wersje.

 

CT800 to bieżnia prosta, bardzo solidna, relatywnie lekka i poręczna jak na sprzęt komercyjny. Można ją jednoosobowo zmontować i przestawić. Montaż jest w prosty, do puki nie dojdziemy do instalacji konsoli, gdzie niby wszystko jest nieskomplikowane, ale wymaga dużej precyzji i może zabrać sporo czasu.

 

Gabarytowo, bieżnia jest spora 212cm x 88cm x 144cm, 165kg. Przeciętnie sprawna fizycznie osoba jest w stanie taką bieżnię przestawić, podnosząc tył blatu, który jest relatywnie lekki. Z przodu są kółka transportowe. Ponieważ jest to sprzęt do użytku profesjonalnego, jest idiotoodporny. Nic nie da się tu urwać, nacisnąć lub pociągnąć za mocno i zepsuć. Krawędzie i kanty zostały zaokrąglone, więc nieuważny przechodzień, który nadzieje się przypadkiem na element urządzenia, nie powinien zrobić sobie krzywdy.

 

Wizualnie, bieżnia ma urok Rolexa, który nie zmienił się od kilkudziesięciu lat. W sumie od zawsze wyglądała dobrze i ma swój ponadczasowy styl.

 

Jakichkolwiek fajerwerków i wodotrysków brak. Z „nowoczesnych technologii”, na pokładzie mamy wentylator, półkę pod tablet i kieszenie na napoje. Żadnych nonsensownych integracji, aplikacji, ekranów dotykowych itd. Do obsługi służą guziki, diody w wyświetlaczu żywcem wzięte z rakiety Saturn 5 czytelnie informują o wynikach treningowych. Kieszenie na napoje pomieszczą 2 półtoralitrowe butelki wody mineralnej na baaaardzo intensywny trening. Wszystko co niezbędne, moim zdaniem jest na pokładzie.

 

Obsługa jest bardzo prosta - start, stop, szybciej, wolniej, niżej, wyżej. Są też przyciski skrótów i programy treningowe, których nie używam. Treningi programuję oczywiście samemu i od wielu miesięcy są to wariacje chodzenia pod górkę z których jestem bardzo zadowolony. Jest to bardzo skuteczny system i będzie temu poświęcony oddzielny materiał. Wszystko działa bardzo dobrze. Zarówno bieganie jak i chodzenie odbywa się wzorowo. Komfort odczuwalny jest na każdym kroku. Bardzo dużo miejsca na pasie, dobra amortyzacja, płynna praca. Konsola jest bardzo łatwa w obsłudze, intuicyjna, wyświetlacz czytelny, wszystkie witalne dane od razu dostępne. Puls wyświetlany jest dodatkowo w postaci kolorowego słupka oraz procentowego HR max.

 

Co oczywiste, bieżnia pracuje relatywnie cicho, płynnie, nawet pod dużym ciężarem. Najcięższy znany mi użytkownik waży 160kg i korzysta z CT800 regularnie. Pas rozpędza się do 20km/h. Można na niej biegać dużo i często. Bardzo dużo, bardzo często. Osobiście używam tego modelu regularnie od kilku miesięcy. Jest bardziej poręczny i przyjazny niż się spodziewałem.

 

Cremme de la cremme czyli czym jarają się mechanicy.

Pancerny motor Spirita o mocy ciągłej 4KM przy niskich obrotach. Dwuwarstwowy, klejony pas marki Habasit. Dwustronny, woskowany pokład o żywotności ok 30 000km, rolki fi75. Te 4 kluczowe elementy są osadzone w perfekcyjnie wyspawanej, solidnej ramie. Do tego elektronika, chyba projektowana na wyprawę księżycową - czerstwa ale niezawodna. Wszystko to sprawia, że Spirit CT800 to bezawaryjny koń roboczy, tak popularny w siłowniach, wśród biegaczy, maratończyków, ultramaratończyków. Jest to świetny wybór do placówek państwowych typu Policja, Straż Pożarna, Szkoła itd. Ta bieżnia, nawet przy serwisowych zaniedbaniach, będzie bardzo dobrze się sprawować w każdych warunkach.

 

Gwarancja domowa - 3 lata z dojazdem serwisu, 5 lat na części.

Gwarancja klubowa - 2 lata bez dojazdu.

Gwarancja dostępności części - 10 lat. To oznacza, że części zamienne, jeśli nie będą przysługiwały za darmo, w ramach gwarancji, to i tak będzie można je dokupić. Na rok 2021 nie jest to oczywiste, bo często po zakończeniu produkcji danego modelu, części zamiennych nie da się dokupić.

 

Cena / jakość.

Od kilku miesięcy, CT800 można kupić za 9000zł. W tej cenie nie ma sobie równych, bo Precor, Life Fitness, Technogym ani Matrix nie robi bieżni poniżej 10 000zł, a trzeba dodać, że specyfikacja Spirita konkuruje z właśnie tymi markami profesjonalnymi. Owszem, w. Wymienione mogą mieć lepsze oprogramowanie, ale wykonanie fizyczne czy gwarancja, w tej cenie jest, zdecydowanie lepsza po stronie Spirita. Marek stricte domowych typu Kettler, Domyos czy HMS nie warto tu wymieniać, bo to zupełnie inna liga.

 

Dlaczego akurat teraz powinniście ją kupić.

Otóż, w dziedzinie sprzętów cardio rzadko coś zmienia się na lepsze. Od kilkunastu lat raczej notujemy progres w postaci cięcia kosztów i obniżania cen produktów. Nie ma natomiast podnoszenia jakości i poprawiania. Wręcz przeciwnie. Sprzęt staje się coraz słabszy. Ma się szybciej zużyć, żeby klienci kupili nowy, który zużyje się jeszcze szybciej. I choć CT800 od 10 lat solidnością zawstydza droższą konkurencję, to jest to sukces mało pożądany zarówno przez sprzedawców, którzy chcieli by po prostu sprzedawać więcej, jak i przez nowych klientów, którzy są żądni spektakularnych rozwiązań. Dlatego w ciągu roku ma pojawić się nowa wersja CT800. Z tego co wiem, ma mieć więcej elektroniki, a stare dobre elementy aluminiowe mają być zastąpione plastikowymi. Nie sądzę, by nowa wersja była dużo gorsza, ale raczej nie będzie też dużo lepsza, a na pewno zapłacimy za nią więcej.

 

Mówiąc o cenach, warto wspomnieć, że od początku pandemii, sprzęt fitness zdrożał średnio o 70%. Tanie produkty o ponad 100% a te droższe jak CT800 o 20-30%. Ta sytuacja nie poprawi się w najbliższym czasie i do końca roku możemy liczyć jedynie na podwyżki. Fabryki nie wyrabiają się z produkcją, a koszty stali oraz transportu z Chin rosną. Transport kontenerowy w ciągu roku zdrożał o 500% (stan na Maj 2021). Także ani lepiej ani taniej raczej nie będzie. Aktualnie możecie mieć CT800 za 9000zł. Ceny w przedsprzedażach startują od 8000zł, ale kiedy przedsprzedaże wrócą - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że CT800 do bardzo dobra bieżnia zarówno do klubu jak i do domu, którą serdecznie polecam. Powodzenia.

 

Zalety

-solidna

-prosta

-bardzo dobra gwarancja

 

Wady

-spora, ciężka

-nie najtańsza

 

Sprawdź dostępność i cenę