Rusza dział o zdrowym odżywianiu.

Dieta, czyli jak nie schudłem 10 kilogramów w miesiąc.

 

W tym dziale opiszę podstawy mojej diety, jej mocne i słabe strony.

Tak odżywiam się ja i moja dieta dla mnie się sprawdza pod każdym względem. Jest ona wynikiem mojej wiedzy w temacie odżywiania, jest dostosowana do moich możliwości finansowych, tego ile mam czasu na przygotowanie posiłków, moich alergii pokarmowych oraz zapotrzebowania energetycznego, które zmienia się w zależności od tego ile sportu uprawiam.

 

Dieta (ze starogreckiego δίαιτα diaita – "styl życia") – sposób odżywiania.

Krótko mówiąc to jak się odżywiamy, to nasza dieta.

Od ponad 10 lat odżywiam się świadomie, dzięki czemu jestem zdrowy, szczupły i pełen energii. Nigdy nie byłem otyły ani za chudy. Nie wierzę w "diety odchudzające", magiczne jagody z Tybetu, cudowne herbatki ziołowe, tabletki odmładzające i inne skróty. Zdrowe odżywianie jest nieodłączną stałą w życiu zdrowego człowieka, cały czas, codziennie, 24/h, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Zdrowe posiłki zazwyczaj są to tanie, proste w przygotowaniu dania. Wierzę, że to czego jemy najwięcej, najbardziej wpływa na nasze zdrowie i jest fundamentem witalności.

 

Płatki owsiane zwykłe.

Jem je praktycznie codziennie na śniadanie i są podstawą mojej diety. Jeżeli miał bym wymienić najzdrowszą rzecz na świecie, to byłyby to płatki owsiane. Ich moc odczujecie po kilku dniach regularnego spożywania.

 

Plusy:

Zawierają dużą ilość węglowodanów (≈ 70%), białka (≈ 15%), nienasyconych kwasów tłuszczowych, rozpuszczalnego błonnika (β-glukanów), lignin, witamin B1, B6 i E, cynku, żelaza i wapnia.

 

Minusy:

Po kilku latach jedzenia ich codziennie, trzeba trochę po kombinować, by śniadanie nie było najnudniejszym posiłkiem dnia, ale dla zdrowego nie ma nic trudnego.

 

Mój podstawowy przepis na płatki:

Garść płatków wsypuję do miseczki, dodaję łyżkę stołową mielonego siemienia lnianego. Wszystko zalewam gorącą wodą, tak by płatki spęczniały, ale nie pływały w wodzie i przykrywam i odstawiam na kilka minut. Tak powstała baza do większości moich szybkich śniadań. Latem dodaję trochę świeżych owoców. Zimą dodaję rodzynki lub orzechy, miód, dżem lub odżywkę białkową. Wszystko zalewam jogurtem naturalnym chudym i w miarę rzadkim. Dodatki są dla poprawienia smaku, natomiast bazą moich śniadań zawsze są płatki owsiane zwykłe (nie górskie ani błyskawiczne, a już na pewno nie słodkie płatki "śniadaniowe").

 

Przepisów na płatki jest mnóstwo od omletów i ciasteczek do szejków. Najważniejsze, by jeść płatki w miarę regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu.

Na zdrowie.

-Cezary

Write a comment

Comments: 0