Adidas Powerlift 3.1 - w trakcie testów. Wrażenia po 2 dniach dobre.

 

Robię te przysiady regularnie od ponad roku i osobiście nigdy nie poczułem potrzeby posiadania do tego specjalnych butów. Zaczynałem w zwykłych trampkach. Później boso i boso szło mi lepiej. Przez ostatnie pół roku robiłem to w butach Reebok Crossfit Nano 7, w których osiągnąłem chyba szczyt satysfakcji w tej materii. Nie czułem potrzeby zmiany i gdyby nie książka "Zacznij od siły", to kupna butów do przysiadów nie brał bym pod uwagę. Niestety na czytałem się, na oglądałem recenzji i skracając tą historię najbardziej jak to możliwe, stałem się posiadaczem i użytkownikiem Powerliftów 3.1.

 

Do zakupu przekonała mnie cena - 209zł, wyprzedaż Zalando.

Rozm. 44. Kupiłem numer większe niż normalnie noszę i była to dobra decyzja, bo pasują idealnie.

 

Wykonanie i wygląd oceniam przeciętnie/dobrze. Buty są solidne. Rzep coś faktycznie daje, można jeszcze mocniej ścisnąć stopę i zrobić porządek ze sznurówkami przy okazji. Stopa dobrze leży w środku, nie ma mowy o ślizganiu się, przemieszczaniu czy innych niepożądanych ruchach.

 

Pięta jest nieznacznie podniesiona - obcas ma 2,4cm, wysokość podeszwy na śródstopiu to 1cm. Zmienia to trochę ułożenie ciał w przysiadzie i martwym ciągu, przenosząc ciężar nieznacznie do przodu. Czuć, że jest inaczej. Nie sądzę, żeby było lepiej lub gorzej. Zmiana nie wybiła mnie z rytmu, nie sprawiła, że musiał bym się uczyć przysiadu od nowa. Podchodząc do większych ciężarów, nigdy nie odnosiłem wrażenia, że buty mogą odgrywać rolę i zakładam, że to się nie zmieni. Jak padną jakieś rekordy, to na pewno się tym podzielę. Mój aktualny max to 125 kg x 1 w Nano 7.

 

Podsumowanie

Adidas Powerlift 3.1 to dobre buty. Rewolucji w przysiadzie nie robią, ale są wygodne i na pewno leżeć nie będą. Zamierzam co jakiś czas wracać do Nano 7, żeby sprawdzić, czy jest jakaś istotna różnica. Aktualnie takowej nie dostrzegam.

Wady, a w zasadzie wada, moim amatorskim zdaniem jest jedna, tak jak jedno zastosowanie obuwia tego typu - do niczego innego się nie nadają. Buty crossfitowe mają te same zalety, ale są trochę bardziej elastyczne i można w nich uprawiać inne ćwiczenia, których raczej nie zrobi się dobrze w Powerliftach.

-Cezary 2018