Regulacja długości i wysokości kroku

To jedna z tych rzeczy, o które wszyscy pytają, a koniec końcem nikt tego nie używa.

W większości orbitreków do użytku domowego istnieje regulacja w postaci zmiany ustawień plastikowych stopek na płozach np. w Yorku x202. Regulacja ta daje możliwość odsunięcia lub przysunięcia użytkownika do przodu lub do tyłu. Dzięki temu na tym samym orbitreku mogą ćwiczyć osoby niższe i wyższe i jest to niezaprzeczalny plus urządzenia. Niemniej jednak długość kroku, pomimo znany ustawień stopek pozostaje taka sama.

Prawdziwa, aktywna zmiana długości kroku jest dostępna w urządzeniach z wyższej półki i zazwyczaj jest dokładnie opisana w postaci konkretnego zakresu np. Sportop E500 ma zakres regulacji od 18 do 26 cali. W tym przypadku faktycznie nasz krok może być dłuższy lub krótszy, w zależności od ustawień. Dłuższy krok w szybkim tempie bardziej przypomina bieg, gdzie krótszy jest zbliżony do spaceru.

 

Analogicznie jest z wysokością kroku.

Przykładowo w Yorku x202 lub Sportopie E2000p istnieje regulacja wysokości położenia przedniego uchwytu płozy. Możemy ustawić, by przód płozy był niżej lub wyżej. Dzięki temu ruch stóp odbywa się wyżej lub niżej nad ziemią i dzięki temu w miarę komfortowo mogą ćwiczyć osoby zarówno wysokie jak i niskie. Analogicznie oczywiście sama wysokość kroku zmienia się nieznacznie, bo ruch stopy w płaszczyźnie pionowej zmienia się zaledwie o kilka centymetrów.

W drogich orbitrekach zmiana wysokości kroku jest aktywna, czyli możemy uczynić krok bardziej płaskim, symulującym bieg na nartach biegowych, lub bardziej pionowym, symulującym wspinanie się po schodach. W dobrych orbitrekach mamy krok zarówno płaski jak i bardziej w pionie i oczywiście opcje pomiędzy jednym i drugim. Dobrym przykładem jest Nordic Track E7.2 gdzie krok może przechodzić od praktycznie płaskiego, do czegoś w rodzaju steppera.

 

-Cezary

Powiązane z tematem filmy

http://www.youtube.com/watch?v=-kKu0ZiSyPo

http://www.youtube.com/watch?v=2G2e0sCDv6g

http://www.youtube.com/watch?v=MEbEcvzdytY

http://www.youtube.com/watch?v=XYEunxV_jb4