Spirit XT285 - recenzja mojej ulubionej Bieżni z mocnej średniej półki.

 W 2023 roku, na czterdziestolecie istnienia marki, Spirit odświeżył swoje modele sprzętu. Do urządzeń dodano intuicyjne skróty prędkości, lepszy bluetooth i poręczne uchwyty na tablet. Sprawdzone ramy oraz silniki pozostały na szczęście bez zmian, także zmiany w bieżniach są zdecydowanie na plus.

 

Spirit XT285 to kultowa pozycja w moim rankingu bieżni. Solidna ze świetną gwarancją. Bardzo popularny model, zazwyczaj wybierany na pierwszą bieżnię. Świetnie poradzi sobie w średnim i intensywnym zastosowaniu domowym z użytkownikami o wadze do 120kg. Można na niej wygodnie biegać oraz maszerować pod górkę, także jeśli szukacie bieżni, która dobrze radzi sobie w każdej sytuacji, to XT285 jest podstawowym sprzętem, który polecam.

 

Montaż

Wniesienie sprzętu o wadze 109kg / 119kg z opakowaniem jest zazwyczaj najtrudniejszą częścią tego przedsięwzięcia. Po rozpakowaniu, części pasują do siebie i po 1 godzinie, maksymalnie 2 sprzęt jest gotowy do użytku. Narzędzia są w zestawie, montaż jest intuicyjny. Zimą polecam odczekanie 2-4 godzin od wniesienia z dworu do pierwszego uruchomienia, by bieżnia nabrała temperatury domowej. Opcjonalna dostawa z montażem to dodatkowy koszt 600 - 800 zł.

 

Fizyczne wykonanie

Filozofia prostej solidności to znak rozpoznawczy Spirita. Grube profile stalowe ramy zapewniają stabilność a silnik o mocy 3KM to sprawdzona jednostka napędowa, znana z bezawaryjności. Rama jest składana, także po treningu blat możemy jednym ruchem podnieść do góry i łatwo bieżnię przesunąć na kółkach transportowych. Wykończenie jest na po ziomie średnim, plastiki i inne elementy spasowane są poprawnie ale nie idealnie. Ten sprzęt ma działać a nie wyglądać.

 

Pierwsze uruchomienie

Pokład biegowy jest fabrycznie nasmarowany, pas wyśrodkowany i odpowiednio naciągnięty. Po podłączeniu do prądu, możemy po prostu wcisnąć „start” i zrobić pierwsze treningi.

 

Konsola

Design nowej konsoli jest świetny, nietuzinkowy, nie generyczny i do tego funkcjonalny. Przypomina dyfuzory sportowego samochodu, jest jest się czym zachwycić. Logo Spirita w centralnej części konsoli jest delikatnie podświetlane. Przy tym wszystko jest intuicyjne. Wyświetlacz pokazuje niezbędne parametry takie jak czas, prędkość, tempo itd. 2 kieszenie na napoje i drobiazgi są bardzo pojemne. 3 półki na urządzenia mobilne oraz opcjonalny, bardzo solidny uchwyt na tablet montowany ponad konsolą. I jeśli planujecie używanie np. iPada w trakcie ćwiczeń, to dedykowany uchwyt za 100 zł jest wart dokupienia.

Przyciski są duże, wraz z intuicyjnymi skrótami prędkości i wziosu, których bardzo brakowało w starej wersji. Do tego wiatrak, USB, bluetooth, głośniki, przyciski w poręczach i zabezpieczenie przed dziećmi.

Wszystkie zastrzeżenia, które miałem do starej wersji zostały zaadresowane i poprawione! Nowa konsola jest jeszcze bardziej praktyczna od starej.

Bluetooth łączący z aplikacjami takimi jak Strava, Kinomap i Zwift działa poprawnie ale w osobiście tych aplikacji nie używam.

 

Bieganie i trening

Tu już jest zupełnie po staremu czyli dobrze. Niezmiennie, mocny silnik rozpędza pas do 18 km /h bezproblemowo. Duży pokład 152 x 51 cm oferuje mnóstwo przestrzeni biegowej. Amortyzacja jest zbalansowana, raczej miękka niż sztywna. Wznios elektroniczny ma 12 poziomów - wystarczająco dużo do treningów chodzenia pod górkę. Na tej bieżni ćwiczy się po prostu dobrze.

 

Gwarancja

Inne sprzęty przychodzą i odchodzą a Spirit od 41 lat trwa i radzi sobie dobrze. XT285 nadaj jest na najlepszej możliwej gwarancji w Polsce - 3 lata z dojazdem serwisu do klienta + 5 lat na części. Serwis pogwarancyjny działa prężnie, dostępność części zamiennych jest bardzo dobra a trwałość jest najlepsza z jaką miałem do czynienia w tej klasie sprzętu.

 

 

Opcje dodatkowe

Poręcze rehabilitacyjne. W cenie 400 zł możemy dokupić dedykowane przedłużki poręczy bocznych, pomocne w rehabilitacji i poprawiające bezpieczeństwo ćwiczeń. Ich montaż jest bardzo łatwy i nie narusza konstrukcji bieżni. Jest to bardzo ciekawa opcja, raczej niedostępna u innych producentów. Przedłużki są dedykowane do modeli XT185 i XT285.

Uchwyt na tablet to koszt 100 zł. Solidny, stabilny, przykręcany do konsoli. Umiejscowiony wysoko, dzięki czemu oglądanie tabletu nie powoduje garbienia.

Pas do pomiaru pulsu - 100 zł. Aktualne smartwatche mierzą puls całkiem nieźle a zaawansowani biegacze korzystają z lepszych narzędzi pomiarowych. Dlatego pas nie jest już częścią podstawowego zestawu i jest dostępny oddzielnie.

 

Cena i podsumowanie

Nowy Spirit XT285 to wydatek rzędu 6000 zł - 7000 zł w zależności od aktualnych promocji. O ile zbliżony parametrami sprzęt można nabyć taniej, o tyle tak dobrej gwarancji nie oferuje żadna inna firma na polskim rynku. Ponad to wiemy już, że Spirity są bardzo mało awaryjne. Części eksploatacyjne zużywają się powoli i finalnie kupując Spirita płacimy za bezproblemowe użytkowanie i święty spokój na lata. I o ile w wieku młodym trenowałem intensywniej o tyle teraz ćwiczę lżej ale bardziej regularnie. Bardziej pro zdrowotnie, by na jak najdłuższe lata właśnie zachować fizyczną sprawność. Dlatego stawiam na Spirita, który dzielnie towarzyszy mi od lat i wszystko zapowiada na to, że towarzyszyć kolejne lata będzie. XT285 pozostaje moją ulubioną bieżnią w swojej klasie.

 

Zalety

 • solidność
 • wygoda użytkowania
 • cicha praca
 • gwarancja
 • ciekawy, estetyczny wygląd

Wady

 • spora cena

-Cezary 5/2024

Aktualne ceny 

 

Alternatywny sprzęt

W stosunku do starej wersji z lat 2016 - 2022, wersja najnowsza z roczników 2023 i nowszych wprowadziła kilka ulepszeń, do których należą:

intuicyjne skróty prędkości i nachylenia w konsoli

bluetooth z FTMS

możliwość dołączenia poręczy rehabilitacyjnych (opcjonalne)

wygodny uchwyt na tablet (opcjonalny)


Poniżej recenzja Bieżni Spirit Fitness XT285 w wersji starej, produkowanej od 2016 do 2022r.

Bieżnia XT285 Spirit, nowy wyznacznik idealnej klasy średniej.

 

Wymiary i składanie - b. dobre

Obsługa - łatwa

Amortyzacja - idealna

Wykonanie - b. dobre

Trening - b. dobry

Gwarancja - najlepsza

Cena w dniu testu - 4300zł.

 

Zabierając się do kolejnego testu sprzętu marki Spirit wypijam kawę, montuję sprzęt, testuję, notuję, wypijam jeszcze dzbanek kawy i zabieram się do pisania. O urządzeniach, które są Toyotą wśród maszyn fitness, solidnych, wygodnych, przyjaznych i do tego tak nudnych, że znam wyniki testów, zanim wyciągnę je z pudełka pisze się łatwo, ale z coraz mniejszym zapałem. Wszystkie urządzenia marki Spirit podsumowuję tymi samymi słowami: solidny, ale bez polotu, na najlepszej gwarancji, najlepszy stosunek ceny do jakości itd. Dlatego tym razem oszczędzę Wam czasu i zacznę od podsumowania.

 

Podsumowanie.

Bieżnia Spirit XT285 jest dobra, wytrzymała, wygodna w użyciu. Nic w niej nie zaskakuje i nie rozczarowuje. Moim zdaniem, XT285 jest nowym wyznacznikiem średniej klasy bieżni domowych i do niej będę porównywał wszystkie inne. To Toyota Corolla wśród bieżni jak piwo wśród alkoholi, pieróg wśród wigilijnych potraw. Ma wszystko, czego średnio zaawansowany biegacz potrzebuje do treningów, potwierdzone legendarną wytrzymałością marki Spirit. Gwarancja to 3 lata + dodatkowe 2 lata na części, dożywotnia na ramę. W cenie w okolicach 5000zł nie znam lepszej bieżni, chyba że na wyprzedaży jest jeszcze lepszy Spirit.

 

W Październiku 2018 zaczął się mój 8 rok testów i pracy z maszynami fitness. Moje doświadczenie, z poziomu biegacza i domorodnego mechanika wzbogaciło się o hurtowy handel maszynami, wyposażanie siłowni i klubów. Czego nauczyłem się w ciągu ostatnich lat? Że nuda jest dobra.  Że jest bezpieczna.  Rozsądna fiskalnie i na dłuższą metę, w fittnesie, lubię nudę. Po oddaniu na złom 5 ton maszyn marek Thorn, Axer, Uno, Spokey, York, Energetic, Nordic, Impetus (...), do których producenci nie mieli części zamiennych, pokochałem producentów zachowawczych. Takich, którzy robią solidnie, wiedzą jak naprawić swój towar i zawsze mają części zamienne na podorędziu! Takim solidnym nudziarzem jest Spirit.

 

Model XT285 jest naturalnym rozwinięciem modelu XT185. Z mocniejszym silnikiem, grubszym pokładem, większą powierzchnią biegową i co najważniejsze dla mnie, z przyciskami kontroli prędkości w poręczach.

 

Prosty montaż trwa 30 minut. Wszystko pasuje do siebie, rama jest gruba i pospawana idealnie. Malowanie proszkowe jest dobrej jakości. Wszystkie elementy metalowe są solidne i precyzyjnie wykonane. Elementy plastikowe są mniej precyzyjne, ale ciągle na poziomie wysokiej, średniej półki.

 

W stosunku do XT185, mamy:

 • grubszy, calowy pokład
 • mocniejszy 3 konny silnik
 • przyciski prędkości i kąta nachylenia w poręczach
 • większy udźwig – 160kg
 • dłuższy pas – 150 x 50cm
 • więcej programów treningowych
 • wejście i wyjście muzyczne
 • głośniki

Dopłacając do modelu XT385 dostajemy dodatkowo:

 • mocniejszy 3,5 konny silnik
 • grubszy i szerszy pas 2,5mm, 55cm szer.
 • dolną osłonę pasa
 • więcej programów, kolorowe światełka i inne mało użyteczne drobiazgi.

Śmiem twierdzić, że XT285 ma wszystko, czego biegacz potrzebuje do ćwiczeń. Konsola jest przyjemna i prosta w obsłudze. Podoba mi się duża ilość kieszeni, półka pod tablet, czytelny wyświetlacz podający wszystkie niezbędne parametry, w tym tempo. Od kiedy mam dzieci, doceniam fakt, że XT285 nie ma żadnych ostrych krawędzi i jest wyposażony w dolne osłony konsoli, które chronią sprzęt przed wtykaniem dziecięcych palców tam, gdzie nie potrzeba. Konsekwentnie, skróty prędkości mi się nie podobają, bo są trochę skomplikowane, ale powoli się do nich przyzwyczajam. Żeby wybrać na szybko prędkość, trzeba wbić dwucyfrową wartość prędkości i potwierdzić przyciskiem Speed. Wentylator wbudowany w konsolę działa słabo, ale gorące dni jego działanie jest zbawienne.

 

Bieganie jest przyjemne, wystarczająco miękkie, by biegać boso, ale nie nazbyt miękkie, by w bieżni się „zapadać”. Twarde lub średnie obuwie będzie dobrym wyborem do tej bieżni. Zrównoważona amortyzacja jest moim zdaniem drugą największą zaletą bieżni Spirit, zaraz po trwałości. Powierzchnia biegowa jest wystarczająco duża do szybkiego biegania dla wysokiej i niskiej osoby. Max prędkość 18km/h nie jest spektakularna, ale do moich potrzeb średnio ok 12km/h wystarcza aż nadto. Przy tym bieżnia jest w miarę cicha i bardzo stabilna. Prędkość zmienia się szybko i intuicyjnie. Nic dodać, nic ująć.

 

Legendarna trwałość, to czynnik, którego na pierwszy rzut oka nie widać i nie da się ocenić od razu. Na starych amerykańskich blogach i w recenzjach jest to intensywnie podkreślone, że sprzęt Spirit jest bardzo mocny. Amerykanie lubią dodatki i gadżety, których w Spiricie brakuje, dlatego za oceanem nie jest to najpopularniejszy sprzęt, ale moim odczuciu dodatki są zbędne, a solidności nigdy za wiele.

 

Cena/jakość

Ceny w Polsce wahają się od 5000 w promocji do 6000zł też w promocji, co czyni Spirita XT285, moim zdaniem, najlepszą bieżnią w swojej klasie cenowej. Jak to się ma do faktu, że sprzęty Spirit wszędzie indziej na Świecie są droższe? Np. w USA ten model kosztuje 1800USD czyli 6800zł, nie licząc podatku VAT. W USA bardzo wiele produktów jest w cenach niższych niż w EU właśnie ze względu na VAT.

Otóż, w większości krajów zachodnich, wyłączny lub centralny dystrybutor marki narzuca sztywną cenę, którą sprzedawcy muszą respektować a klienci płacić. Sugerowana cena detaliczna dotyczy wielu branż, marek i produktów. Dlatego kupując konkretny produkt, wszystkie sklepy internetowe mają zbliżone ceny. Np. orbitrek marki Sole Fitness wszędzie kosztuje tyle samo.

Aktualnie, Spirit jeszcze nie wprowadził polityki sztywnych cen i w Polsce możemy się cieszyć najtańszymi produktami tej marki na Świecie. Tak samo było z innymi firmami, które wcześniej mocno polecałem, ale teraz zdążyły zdrożeć. Spirit też w ciągu kilku lat też zdrożeje, a ja będę szukał czegoś innego w zamian, ale aktualnie, stosunek ceny do jakości uważam za bezkonkurencyjny.

 

Zalety

 • solidność
 • wygoda użytkowania
 • cicha praca
 • gwarancja

Wady

 • nudna stylistyka
 • brak gadżetów

-Cezary 10/2018

Aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...