Bieżnia XT285 Spirit, nowy wyznacznik idealnej klasy średniej.

 

Wymiary i składanie - b. dobre

Obsługa - łatwa

Amortyzacja - idealna

Wykonanie - b. dobre

Trening - b. dobry

Gwarancja - najlepsza

Cena w dniu testu - 4300zł.

 

Zabierając się do kolejnego testu sprzętu marki Spirit wypijam kawę, montuję sprzęt, testuję, notuję, wypijam jeszcze dzbanek kawy i zabieram się do pisania. O urządzeniach, które są Toyotą wśród maszyn fitness, solidnych, wygodnych, przyjaznych i do tego tak nudnych, że znam wyniki testów, zanim wyciągnę je z pudełka pisze się łatwo, ale z coraz mniejszym zapałem. Wszystkie urządzenia marki Spirit podsumowuję tymi samymi słowami: solidny, ale bez polotu, na najlepszej gwarancji, najlepszy stosunek ceny do jakości itd. Dlatego tym razem oszczędzę Wam czasu i zacznę od podsumowania.

 

Podsumowanie.

Bieżnia Spirit XT285 jest dobra, wytrzymała, wygodna w użyciu. Nic w niej nie zaskakuje i nie rozczarowuje. Moim zdaniem, XT285 jest nowym wyznacznikiem średniej klasy bieżni domowych i do niej będę porównywał wszystkie inne. To Toyota Corolla wśród bieżni jak piwo wśród alkoholi, pieróg wśród wigilijnych potraw. Ma wszystko, czego średnio zaawansowany biegacz potrzebuje do treningów, potwierdzone legendarną wytrzymałością marki Spirit. Gwarancja to 3 lata + dodatkowe 2 lata na części, dożywotnia na ramę. W cenie w okolicach 5000zł nie znam lepszej bieżni, chyba że na wyprzedaży jest jeszcze lepszy Spirit.

 

W Październiku 2018 zaczął się mój 8 rok testów i pracy z maszynami fitness. Moje doświadczenie, z poziomu biegacza i domorodnego mechanika wzbogaciło się o hurtowy handel maszynami, wyposażanie siłowni i klubów. Czego nauczyłem się w ciągu ostatnich lat? Że nuda jest dobra.  Że jest bezpieczna.  Rozsądna fiskalnie i na dłuższą metę, w fittnesie, lubię nudę. Po oddaniu na złom 5 ton maszyn marek Thorn, Axer, Uno, Spokey, York, Energetic, Nordic, Impetus (...), do których producenci nie mieli części zamiennych, pokochałem producentów zachowawczych. Takich, którzy robią solidnie, wiedzą jak naprawić swój towar i zawsze mają części zamienne na podorędziu! Takim solidnym nudziarzem jest Spirit.

 

Model XT285 jest naturalnym rozwinięciem modelu XT185. Z mocniejszym silnikiem, grubszym pokładem, większą powierzchnią biegową i co najważniejsze dla mnie, z przyciskami kontroli prędkości w poręczach.

 

Prosty montaż trwa 30 minut. Wszystko pasuje do siebie, rama jest gruba i pospawana idealnie. Malowanie proszkowe jest dobrej jakości. Wszystkie elementy metalowe są solidne i precyzyjnie wykonane. Elementy plastikowe są mniej precyzyjne, ale ciągle na poziomie wysokiej, średniej półki.

 

W stosunku do XT185, mamy:

 • grubszy, calowy pokład
 • mocniejszy 3 konny silnik
 • przyciski prędkości i kąta nachylenia w poręczach
 • większy udźwig – 160kg
 • dłuższy pas – 150 x 50cm
 • więcej programów treningowych
 • wejście i wyjście muzyczne
 • głośniki

Dopłacając do modelu XT385 dostajemy dodatkowo:

 • mocniejszy 3,5 konny silnik
 • grubszy i szerszy pas 2,5mm, 55cm szer.
 • dolną osłonę pasa
 • więcej programów, kolorowe światełka i inne mało użyteczne drobiazgi.

Śmiem twierdzić, że XT285 ma wszystko, czego biegacz potrzebuje do ćwiczeń. Konsola jest przyjemna i prosta w obsłudze. Podoba mi się duża ilość kieszeni, półka pod tablet, czytelny wyświetlacz podający wszystkie niezbędne parametry, w tym tempo. Od kiedy mam dzieci, doceniam fakt, że XT285 nie ma żadnych ostrych krawędzi i jest wyposażony w dolne osłony konsoli, które chronią sprzęt przed wtykaniem dziecięcych palców tam, gdzie nie potrzeba. Konsekwentnie, skróty prędkości mi się nie podobają, bo są trochę skomplikowane, ale powoli się do nich przyzwyczajam. Żeby wybrać na szybko prędkość, trzeba wbić dwucyfrową wartość prędkości i potwierdzić przyciskiem Speed. Wentylator wbudowany w konsolę działa słabo, ale gorące dni jego działanie jest zbawienne.

 

Bieganie jest przyjemne, wystarczająco miękkie, by biegać boso, ale nie nazbyt miękkie, by w bieżni się „zapadać”. Twarde lub średnie obuwie będzie dobrym wyborem do tej bieżni. Zrównoważona amortyzacja jest moim zdaniem drugą największą zaletą bieżni Spirit, zaraz po trwałości. Powierzchnia biegowa jest wystarczająco duża do szybkiego biegania dla wysokiej i niskiej osoby. Max prędkość 18km/h nie jest spektakularna, ale do moich potrzeb średnio ok 12km/h wystarcza aż nadto. Przy tym bieżnia jest w miarę cicha i bardzo stabilna. Prędkość zmienia się szybko i intuicyjnie. Nic dodać, nic ująć.

 

Legendarna trwałość, to czynnik, którego na pierwszy rzut oka nie widać i nie da się ocenić od razu. Na starych amerykańskich blogach i w recenzjach jest to intensywnie podkreślone, że sprzęt Spirit jest bardzo mocny. Amerykanie lubią dodatki i gadżety, których w Spiricie brakuje, dlatego za oceanem nie jest to najpopularniejszy sprzęt, ale moim odczuciu dodatki są zbędne, a solidności nigdy za wiele.

 

Cena/jakość

Ceny w Polsce wahają się od 5000 w promocji do 6000zł też w promocji, co czyni Spirita XT285, moim zdaniem, najlepszą bieżnią w swojej klasie cenowej. Jak to się ma do faktu, że sprzęty Spirit wszędzie indziej na Świecie są droższe? Np. w USA ten model kosztuje 1800USD czyli 6800zł, nie licząc podatku VAT. W USA bardzo wiele produktów jest w cenach niższych niż w EU właśnie ze względu na VAT.

Otóż, w większości krajów zachodnich, wyłączny lub centralny dystrybutor marki narzuca sztywną cenę, którą sprzedawcy muszą respektować a klienci płacić. Sugerowana cena detaliczna dotyczy wielu branż, marek i produktów. Dlatego kupując konkretny produkt, wszystkie sklepy internetowe mają zbliżone ceny. Np. orbitrek marki Sole Fitness wszędzie kosztuje tyle samo.

Aktualnie, Spirit jeszcze nie wprowadził polityki sztywnych cen i w Polsce możemy się cieszyć najtańszymi produktami tej marki na Świecie. Tak samo było z innymi firmami, które wcześniej mocno polecałem, ale teraz zdążyły zdrożeć. Spirit też w ciągu kilku lat też zdrożeje, a ja będę szukał czegoś innego w zamian, ale aktualnie, stosunek ceny do jakości uważam za bezkonkurencyjny.

 

Zalety

 • solidność
 • wygoda użytkowania
 • cicha praca
 • gwarancja

Wady

 • nudna stylistyka
 • brak gadżetów

-Cezary 10/2018

Aktualne ceny

Alternatywny sprzęt

Kupując przez popularny portal aukcyjny, warto zwrócić uwagę, że warunki gwarancji prawie zawsze są gorsze niż kupując ten sam produkt w sklepach internetowych. Allegro zabrania podawania warunków gwarancji w opisach aukcji na czym tracą produkty z lepszą gwarancją. Więcej na ten temat...