PORÓWNANIE POPULARNYCH PRZEDNIONAPĘDOWCÓW DO 3 TYS. ZŁ. - Kwiecień 2017

Polscy dystrybutorzy maszyn w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy uraczyli nas ciekawymi modelami przedniego napędu. Jest trochę zmian cenowych, kilka nowości i spora ilość bliźniaczych konstrukcji.

 

Xterra FS3.5e

Pierwszą odsłoną tej maszyny w Polsce był Energetic E-NW1000, ale międzynarodowo jest to dobrze znana Xterra FS3.5e lub Hammer EX7. Jest to sprzęt produkowany przez Dyaco - drugiego największego producenta maszyn fitness na świecie. Konstrukcja bardzo udana i mój ulubiony mały napęd przedni. Informacje techniczne podawane przez różnych dystrybutorów są odmienne, dlatego odsyłam do strony producenta - Dyaco. Dogłębny opis, test i recenzja tego orbitreka są Tutaj.

Ceny zaczynają się od 1900zł za FS3.5e, 2200zł za E-NW1000 i 2800zł za EX7. Różne wersje oznaczają różne rodzaje gwarancji i dodatkowego wyposażenie np. bezprzewodowy pas do pomiaru pulsu w zestawie.

Przez długi okres czasu był to najtańszy orbitrek z napędem przednim dostępny w Polsce i obecnie jest ciągle tanim i jednym z najbardziej sensownych.

 

Zipro Rage.

Był pierwszym i do tej pory jest najtańszym bliźniakiem, którego w innej odsłonie kupimy pod nazwą Hetrz Run X5 i Hop Sport 100C Galaxy. Jak zwykle dystrybutorzy podają różne dane techniczne, koło zamachowe:

wg. Zipro - 12kg (cena 1900zł)

wg. Hertz - 14kg (cena 2000zł)

wg. Hop Sport,  tu bardzo optymistycznie) - 24kg (cena 2200zł)

Dodam, że waga całkowita orbitreka wg. wszystkich sklepów to 67kg, a niewtajemniczonym tłumaczę, że dane techniczne są oczywiście naciągane i żaden z wymienionych sprzętów nie łamie praw fizyki i nie zakrzywia czasoprzestrzeni.

Różne wersje oznaczają różne rodzaje gwarancji i dodatkowego wyposażenie np. konsola łącząca się z telefonem lub tabletem dzięki aplikacji iConsole+.

 

Rage jest modelem całkiem udanym i pomimo pewnych niedociągnięć, w swojej cenie to maszyna godna rozważenia i jeden z najtańszych orbitreków z napędem przednim, który ma sens. Więcej na ten temat w teście Rage Zipro.

 

Przedni napęd za ok 3000zł.

W cenie ok 3000zł możemy też mieć znane już maszyny marki Kettler np. Elliptical P, zbliżony Insportline ET520i, Insportline Combre oraz Horizon Andes 3. Warto też szukać promocji na Kettlera Skylon 1, Energetic E-NW2000 i Xterra FS3.9e.

Jak zwykle zachęcam też do rozważenia orbitreka używanego w dobrym stanie. Za 2 - 3 tysiące złotych możecie mieć sprzęt, który kiedyś kosztował 4 - 5 tysięcy, zapewniający wyższy komfort treningu.

-Cezary 2017


Porównanie popularnych przednionapędowców do 3 tys. zł. - październik 2014

Ustaliliśmy już, że przedni napęd jest zdecydowanie lepszy od tylnego. Jeśli mamy do dyspozycji trochę miejsca w mieszkaniu oraz kwotę od 2 do 3 tys. Zł mamy do wyboru następujące modele:

 

Kettler Axos Elliptical P – 2700zł

Kettler Skylon 1 - 3000zł

York X230 – 2100zł

York X320 – 2600zł

Finnlo Ellypsis – 3000zł

UNO Fitness XE60 - 3200zł

 

Jeśli po obejrzeniu zdjęć odnosicie wrażenie, że wszystkie te maszyny są takie same, to nie jesteście dalecy od prawdy. 5 w. Wymienionych maszyn to tak na prawdę 6 wariacji na temat trzech różnych maszyn z dwóch różnych fabryk.

Skylon 1, Axos i X230, to orbitreki na tej samej bazie, w różnych obudowach. Z tych 3 najlepszy jest Skylon 1, który najlepiej wygląda, ma możliwość złożenia do pionu, ruch na nim jest bardzo płynny i komfortowy. Był dostępny w cenie do 3000zł do puki nie pojawił się jego tańszy odpowiednik – Axos. Axos, jest bardzo podobny konstrukcyjnie ale nie można go złożyć. Ruch na nim jest taki sam. Wygląda oczywiście gorzej, ale i kosztuje mniej, bo 2700zł w sieci sklepów Makro. Gwarancja 3 lata – co Kettler to Kettler. Kupując upewnijcie się, że dostajecie 3 lata gwarancji, bo nie wszystkie sklepy tę opcję oferują.

Ostatni z trojaczków to York X230 Perform. Wizualnie chyba najsłabszy. Ruch identyczny, z wyjątkiem delikatnej różnicy w kole zamachowym, gdzie w Kettlerze jest trochę większe i trochę to czuć. Plusem Yorka jest generator, który choć nie najwyższych lotów, to spisuje się przyzwoicie i oszczędza nam plątaniny kabli zasilacza. Cena ok 2100zł co czyni go najtańszym, godnym uwagi przednim napędem na rynku. Gwarancja standardowa – 2 lata.

W praktyce każdy z nich jest dobry i do puki nie ustawimy wszystkich trzech obok siebie nie znajdziemy faworyta. My naturalnie ustawiliśmy i włos na czworo podzielimy w podsumowaniu dzisiejszego testu.

 

Trzy maszyny, które nam zostały to York X320 i Finnlo Ellypsis – bracia bliźniacy, gdyby nie kolory i wyświetlacze i nowość UNO XE60. Wszystkie mają bezprzewodowy kontakt z pasem telemetrycznym i bezprzewodowym pomiarem tętna. Przewagą Yorka jest hamulec elektromagnetyczny i generator. Finnlo daje hamulec magnetyczny, zasilanie z sieci i 3 lata gwarancji. Obydwa orbitreki wyglądają fajnie, są dopracowane, ruch na nich jest przyjemny. Jakość wykonania jest wyższa od Axosa i X230. UNO Fitness to maszyna trochę z innej bajki i z innej półki. W Niemczech ten sprzęt kosztuje 4300zł (ponad 1000Euro) a my kupiliśmy go w promocji, ponieważ UNO jest w Polsce od niedawna. XE60 jest zdecydowanie najwyższej jakości, jest też najcięższy i najbardziej dopracowany.

 

Wszystkie powyższe maszyny uważam za godne polecenia. Wszystkie cieszą się niską awaryjnością i wysokim komfortem pracy. Nie znam nikogo, kto by kupił któreś z tych urządzeń i był niezadowolony. Stosunek cen do jakości naszych przednionapędowców sprawia, że szukanie najlepszego z pośród nich jest dzieleniem włosa na czworo.

Najlepszym orbitrekiem dzisiejszego dnia jest UNO XE60. Bez niespodzianek – najdroższy i najlepszy. Axos – to zbliżona jakość Skylona 1, w gorszym opakowaniu. Jeśli masz mało kasy, oczywistym wyborem będzie York X230 - dobra maszyna za dobre pieniądze. Atrakcyjnie prezentuje się Finnlo i to chyba on byłby moim ulubionym orbitrekiem w tej grupie, gdyby nie fakt, że York x320 to ta sama maszyna 400zł taniej. Dlatego York X320 pozostaje jednym z rozsądniejszych wyborów. (Poza tym mieszkając w Warszawie mam serwis na miejscu.)

 

Jeśli powyższy artykuł pozostawił więcej wątpliwości niż odpowiedzi i konkretów, to nie przejmujcie się, bo cały ranking przednionapędowców znów stanie na głowie, gdy tylko wiosna przyniesie obniżki, kurs dolara podwyżki, a dostępność sprzętu spadnie. Masz pytania, albo nie zgadzasz się z moją opinią, uzewnętrznij się na orbitrekguru.com w dziale Forum. Zapraszam.

 

-Cezary